Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w Rzymie z powodu pogrzebu papieża Franciszka

9 godzin temu

W ostatnim dniu wystawienia trumny papieża oczekuje się jeszcze większego napływu wiernych do Watykanu, ponieważ stale rośnie liczba przybyłych na sobotni pogrzeb.

Obrzęd zamknięcia trumny

O godzinie 20.00 w bazylice watykańskiej odbędzie się obrzęd zamknięcia trumny. Po modlitwie i pobłogosławieniu ciała do papieskiej trumny zostanie włożony woreczek z monetami wybitymi w czasie podczas pontyfikatu Franciszka oraz sporządzony, podpisany akt notarialny.

Obrzędowi będzie przewodniczył zarządzający Kościołem w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej kamerling kardynał Kevin Farrell. Obecni będą dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, archiprezbiter bazyliki kard. Mauro Gambetti, dotychczasowy sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, wikariusz diecezji rzymskiej kard. Baldo Reina oraz papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

Po raz czwarty na tak zwanej kongregacji generalnej zbiorą się obecni już w Rzymie kardynałowie z całego świata. Ponieważ szczegóły pogrzebu Franciszka zostały już ustalone, purpuraci zaczęli przygotowującą konklawe dyskusję na temat przyszłości Kościoła. W czwartkowej kongregacji uczestniczyło 113 kardynałów; głos zabrało 34.

Według nieoficjalnych doniesień kardynałowie skłaniają się ku temu, by konklawe rozpoczęło się w poniedziałek 5 maja po południu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy data zostanie formalnie ogłoszona.

O 18.30 w polskim kościele świętego Stanisława w Rzymie rozpocznie się msza za Franciszka, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski.

Najwyższy stopień środków bezpieczeństwa

W piątek w Wiecznym Mieście zacznie obowiązywać najwyższy stopień środków bezpieczeństwa w związku z przyjazdem światowych przywódców na pogrzeb, w którym ma uczestniczyć 130 oficjalnych delegacji i około 200 tysięcy wiernych.

Przed północą oczekiwany jest prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią. Media za amerykańską prasą odnotowują, iż być może przybędzie również były amerykański prezydent Joe Biden.

Rzym zamieni się w twierdzę, patrolowaną z lądu, wody i powietrza - informują włoskie media. Dodatkowe patrole policji i oddziały wojska przybywają z innych rejonów Włoch.

Dziennik "Il Messaggero" podaje, iż w porcie w podrzymskim miasteczku Fiumicino stacjonować będzie włoski niszczyciel. Niebo patrolować będą myśliwce Eurofighter. Działać będzie także system obrony przed dronami.

Idź do oryginalnego materiału