Święto Tarnowa, czyli Zdearzenia bez tego wydarzenia nie mogą się obyć. W piątek (27.06) na deskach letniego amfiteatru, już po raz 23. odbyła się Gala Nagród Miasta Tarnowa. Podczas niej w sposób szczególny uhonorowano osoby, które w ostatnim czasie, poprzez swoją wybitną działalność na rzecz kultury, mocno przyczyniły się do popularyzacji miasta, kultury jak również środowiska twórczego.
W tym toku nagrody zostały wręczone w kilku kategoriach. Tytuł ‘Nadziei Roku’ tym razem trafił do kontrabasisty jazzowego Mikołaja Sikory. Jak mówił w rozmowie z RDN Małopolska to dla niego duże docenienie twórczości i dotychczasowej kariery, zwłaszcza iż w Tarnowie rozpoczynała się jego przygoda z muzyką. Jednocześnie podkreślał, iż to ogromne wyzwanie, by nie zawieść oczekiwań.
– Przede wszystkim jest to ogromne wyróżnienie, ale i wielka odpowiedzialność, którą teraz trzeba jakoś ‘dźwignąć’ i niejako udowodnić, iż faktycznie tą ‘Nadzieją Roku’ się jest czy będzie. Tak iż przede wszystkim teraz dużo pracy trzeba będzie włożyć, żeby pokazać i udowodnić, iż ta nagroda była zasłużona. Na pewno trzeba kontynuować tę pracę, jaką wykonuję od kilku lat, pokazywać ten upór i dalej tworzyć muzykę. Osobiście planuję w najbliższym horyzoncie czasowym start swojego własnego projektu i własnych kompozycji. Myślę, iż to mogłaby być pewna odpowiedź na tę otrzymaną nagrodę.
Nagroda Honorowa za całokształt twórczości powędrowała do Teresy Szafrańskiej – cenionej malarki, a także wieloletniej nauczycielki rysunku i malarstwa w Zespole Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Jak przyznaje, jest to dla niej duże zaskoczenie, ale i powód do dumy.
– Jest mi bardzo miło. Absolutnie się tego nie spodziewałam. Czuję się zaszczycona i wiele to dla mnie znaczy. Ja i tak cały czas pracuję twórczo, więc to nie jest motywacja do działania, bo cały czas pracuję, ale to miłe. Niedawno miałam swoją wystawę. Moje malarstwo zmienia się. Uwielbiam pejzaże, może trochę rzadziej martwe natury. Ale po prostu kontakt z naturą w dalszym ciągu jest dla mnie istotny. Nie wymyślam, oczywiście może czasem te obrazy są może troszkę ‘oderwane’, ale ślad natury zawsze pozostaje.
W trakcie trwania gali wręczono także sześć stypendiów artystycznych w kategoriach: sztuki wizualne, film oraz muzyka. Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny podkreśla, iż kultura ma bardzo duże związki z miastem, więc tym bardziej trzeba ją promować i ludzi jej oddanych.
– Kultura to rzecz nieoczywista. Jak byśmy ją nie definiowali, to coś do końca niezdefiniowanego. Natomiast jedno jest pewne – kulturę trzeba wspierać i ją promować. Kultura to jest atut naszego miasta. Dlatego święto miasta to również święto ludzi kultury. Chcemy tych ludzi docenić, stąd nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury i stypendia artystyczne, czyli coś, co mam nadzieję, wspiera kreatywność ludzi kultury, bo o to też nam chodzi.
Galę uświetniły występy Oliwii Miś, czyli finalistki tegorocznej edycji programu 'Mam Talent!’, jak również bielskiego zespołu ‘Dzień Dobry’.
Gala Nagród Miasta Tarnowa to oczywiście niejedyny akcent związany z obchodami święta miasta. Wiele wydarzeń będzie miało miejsce w weekend. W sobotę odbędzie się m.in. zwiedzanie Katedry czy ruin zamku na Górze św. Marcina z przewodnikiem, pokaz iluzji w Zaułku Łokietka, koncert SunDay Quartet czy intronizacja króla kurkowego.
Z kolei w niedzielę głównym punktem Zdearzeń będzie tzw. DobroDzień, czyli impreza integrująca osoby pełnosprawne z osobami z niepełnosprawnością.
Lista nagrodzonych w dziedzinie kultury:
- Tomasz Sobczak – za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej
- Martyna Zych – za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury
- Beata Plasa – tytuł 'Mecenasa Kultury Tarnowa’
- Teresa Szafrańska – 'Nagroda Honorowa’ w uznaniu wybitnych zasług, osiągnięć i za całokształt pracy
- Mikołaj Sikora – tytuł 'Nadziei Roku’
Lista stypendystów:
- kategoria sztuki wizualne: Kamil Żurek (’Portrety, które mówią’), Grzegorz Kumorek (’Wystawa indywidualna’) oraz Piotr Rączka (’TARNÓW I DALEJ, rysunki – malunki z lat 1989-2022 Z mojej PERSPEKTYWY’)
- kategoria film: Dariusz Zaród (’Otto Schier. Architektura Przestrzeni. Filmowy portret’) oraz Julia Wojtanowska (’Królewna i 7 maszkaronków’)
- kategoria muzyka: Paweł Kusion (’Tarnowskie Oblicza Akordeonu’)