Nagrody Miasta Sandomierza wręczone

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Nagrody Miasta Sandomierza wręczone


Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach, Wiesława Karczewska-Grabias i dr Roman Chyła – zostali laureatami 21. edycji Bonum Publicum – Nagrody Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego, współtwórcy polskiego regionalizmu.

Statuetki zostały wręczone w niedzielę (20 października) podczas uroczystości w Muzeum Zamkowym. Nagroda jest przyznawana za działania na rzecz środowisk lokalnych, utrwalania dziedzictwa kulturowego i historycznego oraz pogłębianie wiedzy o dziejach regionu.

Alojzy Wender, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach mówi, iż traktuje tę nagrodę jako podsumowanie ostatnich 105 lat działań jednostki, czyli od początku jej istnienia. W tym czasie OSP, oprócz działalności stricte pożarniczej, zajmowała się również kreowaniem życia artystycznego w Sulisławicach. Druhowie brali udział w różnych wydarzeniach, jak np. dożynki i uroczyste akademie okolicznościowe, wszystko dokumentując. Efektem tych działań jest pięć publikacji i zorganizowanie dwóch wystaw.

Wiesława Karczewska-Grabias i dr Roman Chyła nagrodzeni zostali za publikacje poświęcone Sandomierzowi i regionowi. Laureatka Bonum Publicum powiedziała, iż nagroda jest dla niej bardzo ważna. Zwróciła uwagę, iż jej nazwa to w tłumaczeniu „dobro powszechne”.

– A to zobowiązuje zwłaszcza jeżeli się pisze, bo słowo pisane nie jest ulotne – podkreśliła.

Nagrodę otrzymała za książkę pt. „Ulica Piszczele. Historie domów i ludzi z Sandomierzem w tle”.

Z kolei dr Roman Chyła został nagrodzony za monografię gminy Iwaniska. Stwierdził, iż jest to ukoronowanie jego pracy edukacyjnej i naukowej, bo od ponad 30 lat zajmuje się edukacją regionalną i jest ona głównym nurtem jego zainteresowań. Przypomniał, iż zaczynał od Zawichostu, który jest mu bardzo bliski, jest również współautorem monografii Ożarowa, a teraz Iwanisk.

Nagrody wręczyli: burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź wraz z przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Bolewskim, starosta sandomierski Marcin Piwnik i przewodniczący jury Bonum Publicum prof. Stanisław Adamczak.

W tym roku było pięciu kandydatów do nagrody. Zgłoszeń mogą dokonać osoby indywidualne, stowarzyszenia, urzędy, firmy oraz instytucje.



Idź do oryginalnego materiału