Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wystąpił o nadanie dla całej Małopolski alertów o możliwych gwałtownych burzach z bardzo silnym wiatrem. Już w piątek odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a na jutro (8 lipca 2025 r.) na godzinę 11.00 zaplanowane jest kolejne.
Ostrzeżenia dotyczą znacznej części kraju. Aktualna i prognozowana sytuacja hydro-meteorologiczna była omawiana na wideokonferencji, której przewodniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz.
Aktualnie dla części województwa małopolskiego obowiązuje m.in. ostrzeżenie IMGW II stopnia. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad 2-3 cm. W związku z dynamicznymi zmianami pogody ostrzeżenie może być zmienione.
W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.
– Prognozy wskazują na możliwość jeszcze bardziej gwałtownego przebiegu zjawisk oraz podniesienie ostrzeżeń do najwyższego – trzeciego – stopnia. Jednostki systemu ratowniczo-gaśniczego są w gotowości, podobnie jak wojewódzkie magazyn przeciwpowodziowe. Jesteśmy w kontakcie z samorządami. Stany wód w małopolskich rzekach są niskie lub średnie. Pracownicy Wód Polskich są przygotowani, a zbiorniki gotowe do przyjęcia dużej ilości wody. Proszę wszystkie służby o ścisłe monitorowanie sytuacji. Do mieszkańców apeluję o ostrożność i śledzenie komunikatów – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Bieżące ostrzeżenia IMGW
https://meteo.imgw.pl/dyn/index.html…
Przypominamy zalecenia RCB:
Pamiętaj, burza to niebezpieczne zjawisko, dlatego należy:
– usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,
– przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, o ile wcześniej były zaparkowane pod drzewami,
– zamknąć okna i drzwi,
– pozostać w domu, o ile jest to możliwe,
– jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, o ile jesteśmy poza domem,
– nie zatrzymywać się pod drzewami,
– zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
– przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
– uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.