Najlepsze aparaty do zdjęć sportowych

sokolka.tv 1 tydzień temu

Obecnie na rynku znaleźć można setki aparatów cyfrowych. Ich parametry i cena mogą się diametralnie różnić w zależności od przeznaczenia. W tym artykule skupimy się na dość wąskiej dziedzinie, jaką jest fotografia sportowa.

Zdjęcia w ruchu - co w tym trudnego?

Fotografując krajobrazy, martwą naturę, bądź pozowane portrety, skupić się musimy na wielu parametrach. Ważne jest ustawienie przysłony, migawki, światło, kompozycja. Zdjęcia nieruchomych obiektów wymagają bardzo dużej precyzji, czasu i cierpliwości. Jednak dają też (dzięki temu, iż obiekt jest statyczny) wiele możliwości eksperymentowania.

Zupełnie inaczej jest w przypadku zdjęć sportowych. Tutaj liczą się ułamki milisekund, aby moment uchwycony w kadrze oddawał wszystkie emocje sportowca, pasję i - co najważniejsze - mimo ogromnej dynamiki, wciąż ukazywał jak najwięcej szczegółów.

Oglądając witryny sportowe czy zakłady bukmacherskie, często możemy znaleźć zdjęcia meczowe, z wyścigów samochodowych, żużlu, czy innych dyscyplin sportowych. Wszystkie je łączy pasja, dynamizm i… profesjonalny sprzęt do ich wykonania, a przede wszystkim szczęście do uchwycenia tego konkretnego momentu.

Idealny aparat do zdjęć w ruchu

Decydując się na fotografię sportową należy zapomnieć o manualnych ustawieniach w aparacie - po prostu nie ma na to czasu. Wyobraź sobie, iż w czasie kluczowej sytuacji podbramkowej fotograf zamiast złapać moment strzału do bramki, skupia się na ustawieniu przysłony, migawki, ustawia odpowiednią odległość - absurd, prawda?

Automatyka

By uniknąć mozolnego ustawiania parametrów, większość aparatów do zdjęć sportowych ma bardzo zaawansowaną automatykę. Im krótszy jest czas od ustawienia spustu migawki do zatrzymania kadru w zdjęciu, tym lepiej. Dodatkowo, sprzęt musi działać gwałtownie i niezawodnie - łapać ostrość niezależnie od odległości i prędkości przemieszczania się obiektu.

Obiektyw

Na pewno nieraz podczas meczów widzieliście tuż przy trybunach fotoreporterów sportowych. Łatwo ich rozpoznać po ogromnych teleobiektywach przytwierdzonych do aparatów. Rodzaj obiektywu w fotografii sportowej różni się od tego, co chcemy fotografować. Na rynku dostępne są teleobiektywy, telezoomy - te sprawdzą się na dużych przestrzeniach, np. boiskach meczowych. W mniej dynamicznych dyscyplinach możesz pomyśleć o czymś stałoogniskowym, jednak pamiętaj, iż w takim przypadku obiekt będzie wyraźny tylko w określonej odległości od obiektywu.

Komfort użytkowania

Zdjęcia sportowe często wykonywane są w ekstremalnych warunkach - w deszczu, kurzu, palącym słońcu. Ważne więc, by aparat do zdjęć w ruchu był na nie odporny - posiadał osłonę przeciwsłoneczną, czy obudowę wodo- i pyłoszczelną. Uszkodzić obiektyw kurzem na torze żużlowym jest niezwykle łatwo, a ten sprzęt do tanich nie należy.

Kolejna rzecz to waga naszego aparatu. Często zdjęcia w ruchu robione są “z ręki” w trybie seryjnym, bez możliwości użycia statywu. Przeważnie trzeba zrobić setki zdjęć, by na jednym uchwycić ten konkretny moment. Im cięższy aparat, tym bardziej będziemy go odczuwać z każdą kolejną minutą. Idealny sprzęt to taki, który będzie nowoczesny, odporny na warunki atmosferyczne, a przy tym lekki. Oczywiście, wiąże się to z dość dużym wydatkiem, ale czego się nie robi by być profesjonalistą…

Tańsza alternatywa

Jeśli nie chcesz od razu wydawać kilku swoich pensji na profesjonalny sprzęt do fotografii sportowej, warto poeksperymentować ze swoim… telefonem. Dziś wiele z nich ma wbudowany tryb śledzenia ruchu, a jakość obiektywów często może konkurować z aparatami cyfrowymi.

Jeśli kochasz sport i chcesz się przekonać, czy fotografia sportowa to coś dla ciebie, zacznij od zdjęć telefonem. Gdy uznasz, iż kadry są dobre, sprawia ci to radość, a ograniczają jedynie możliwości sprzętowe, pomyśl nad inwestycją w profesjonalny aparat.

Idź do oryginalnego materiału