Nakło nad Notecią: Zdarzenie drogowe z udziałem pieszego. Omówienie przypadku

4 dni temu

We wtorek na ulicy Podgórnej w Nakle nad Notecią doszło do kolizji z udziałem pieszej i samochodu osobowego. Policjanci ustalili, iż sprawcą zdarzenia był kierujący oplem. Mężczyzna został ukarany mandatem.

We wtorek (19.11) około godziny 12:30 w Nakle nad Notecią na skrzyżowaniu ulic Podgórnej i Hallera doszło do kolizji z udziałem pieszej oraz samochodu osobowego.
Policjanci, którzy przybyli na miejsce zdarzenia ustalili, iż kierujący osobowym oplem, poruszający się ul. Hallera, w trakcie skręcania w ulicę Podgórną nie ustąpił pierwszeństwa pieszej znajdującej się na jezdni.

Artykuł 13 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wskazuje, iż piesza miała prawo przejść przez jezdnię w miejscu, w którym doszło do zdarzenia. Powyższą sytuację opisuje ust. 2:
„Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym o ile odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. o ile jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.”

Należy pamiętać, iż przechodzenie przez jezdnię w tym miejscu jest możliwe po spełnieniu odpowiednich warunków, które zapisane są w ust. 3:
„Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, iż nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruch lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść najkrótszą drogą, prostopadle do osi jezdni lub rowerów.”

Na zabezpieczonym nagraniu widać, iż w momencie zdarzenia kobieta znajdowała się już na jezdni, a wchodząc na nią nie stworzyła zagrożenia bezpieczeństwa ani nie utrudniła ruchu pojazdów.

W Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym zapisane są również przepisy, które wskazują, iż w powyższej sytuacji na kierującym ciążył obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszej. Opisuje to art. 26 ust. 2:
„Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.”

Wymienione wyżej przepisy wskazują, iż w omawianym przypadku sprawcą zdarzenia był kierujący osobowym oplem, w związku z czym został on ukarany mandatem.

mł. asp. Kamil Smoliński – oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Idź do oryginalnego materiału