„Jam jest posąg człowieka na posągu świata”.
W piątek 6 września w bibliotece Zespołu Szkół nr 2 odbyła się 13 edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której celem jest popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, wzmacnianie tożsamości narodowej oraz promocja czytelnictwa.
W tym roku uczniowie klasy 3P LO wspólnie z dyrektorem szkoły Zbigniewem Sajdą, polonistką Beatą Cieślak oraz nauczycielem bibliotekarzem Krystyną Miętek czytali fragmenty Kordiana, dramatu romantycznego autorstwa Juliusza Słowackiego, który należy do najważniejszych dokonań poety.
Tytułem wstępu, dyrektor szkoły p. Zbigniew Sajda przypomniał uczniom o znaczeniu Narodowego Czytania jako inicjatywy, która łączy Polaków wokół najważniejszych dzieł literatury narodowej oraz odczytał zebranym okolicznościowy list Prezydenta RP.
Prezydent Andrzej Duda napisał: Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, iż wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski. Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, przez cały czas przekonuje, iż realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze.
Narodowe Czytanie to nie tylko poznawanie treści książek, które należą do kanonu lektur szkolnych. To także możliwość zagłębienia się w emocje i przeżycia, które są wspólne dla wielu pokoleń. Czytaliśmy też „Kordiana” na lubartowskim rynku wraz z Miejską Biblioteką Publiczną. –Patryk Kubera, Hubert Nowakowski, Filip Łukasiewicz, Filip Kubera wasze wykonanie fragmentów sceny 4 aktu 3 to prawdziwa uczta dla ucha i oka…- komentowali recytację uczestnicy Narodowego czytania 2024. Gratulujemy.
ZS2