W poniedziałek, 11 listopada w całym kraju odbędą się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Główne uroczystości z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent wręczy też odznaczenia państwowe. Ulicami stolicy przejdzie Marsz Niepodległości.
Uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w poniedziałek rano. Przedstawiciele władz państwowych z prezydentem na czele, a także przedstawiciele partii politycznych złożą wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. W Belwederze Andrzej Duda tradycyjnie wręczy odznaczenia państwowe.
W południe najwyższe władze państwowe wezmą udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego.
W uroczystościach weźmie udział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który o godz. 10.30 złoży kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
11 listopada odwiedzić można Sejm i Senat. Dzień Otwarty w obu Izbach zaczyna się o 10. Zwiedzający wejdą m.in. na salę posiedzeń Sejmu i Senatu, do sal komisji. Przewodnicy opowiedzą m.in. o prawach i obowiązkach parlamentarzystów.
Ulicami Warszawy przejdzie też Marsz Niepodległości. Marsz odbędzie się jako zgromadzenie legalne w godzinach 14-21 i przejdzie po dotychczasowej trasie z ronda Romana Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego.
Obchody odbędą się także w Muzeum Łazienki Królewskie, a w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się koncert patriotyczny pt. „Z Polskich Gór ku Wolności”. Również w Cytadeli Warszawskiej odbędzie się koncert „Wspólna Niepodległa”, a w Muzeum Powstania Warszawskiego – XVI Koncert Niepodległości pt. „Żywią y bronią”.
W Wielkopolsce obchody 11 listopada rozpoczną się symbolicznie o godz. 11 w Poznaniu, w parku im. św. Jana Pawła II. Po oficjalnej uroczystości, czyli apelu pamięci, odśpiewaniu hymnu i salwach armatnich zaplanowano w tym miejscu piknik rodzinny, przygotowany m.in. przez jednostki straży pożarnej, policji i wojska. Planowane są też pokazy grup rekonstrukcyjnych.
Z kolei o godz. 11.11 na ul. Grunwaldzkiej wystartują uczestnicy Biegu Niepodległości RunPoland 2024. Biegacze pokonają dystans 10 km. Organizatorzy tego wydarzenia podkreślają, iż ubrani w białe i czerwone elementy odzieży uczestnicy tworzą olbrzymią „żywą flagę”. Wieczorem w poznańskim Teatrze Wielkim rozpocznie się, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. W repertuarze znalazły się utwory Karola Szymanowskiego oraz Mieczysława Wajnberga.
W Rzeszowie główne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się na placu Wolności przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Przewidziano m.in. złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Rzeszów, odegranie hymnu oraz przemówienia, w tym wojewody podkarpackiego oraz prezydenta Rzeszowa. W ramach obchodów towarzyszących 106. rocznicy odzyskania niepodległości, w sobotę w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym odbędzie się III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna – Rzeszów 2024”.
W Lublinie obchody rozpoczną się od uroczystej sesji rady miejskiej w Trybunale Koronnym. Po mszy św. w intencji ojczyzny uczestnicy przemaszerują na Plac Litewski, gdzie m.in. odśpiewają hymn, złożą kwiaty pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Józefa Piłsudskiego. IPN zaplanował wystawę poświęconą ojcom niepodległości oraz miejską grę niepodległościową. Zaś przewodnicy miejscy oprowadzą chętnych „Lubelskim Szlakiem Niepodległości”. Tradycyjnie w przestrzeni miejskiej pojawią się wieczorem biało-czerwone iluminacje.
Wśród innych imprez na Lubelszczyźnie są m.in. parada motocyklowa w Zamościu i odsłonięcie muralu rtm. Witolda Pileckiego w Białej Podlaskiej. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wystaw i prelekcje historyczne o gen. Józefie Hallerze, podczas których będzie można zobaczyć m.in. umundurowanie i repliki uzbrojenia z okresu walk o niepodległość.
W Krakowie obchody rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej oraz mszy w Katedrze Wawelskiej. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów otrzymają biało-czerwone flagi, a następnie pochód patriotyczny przejdzie z Wawelu, przez ulicę Grodzką, Rynek Główny i ulicę Floriańską na plac Jana Matejki. Tam zaplanowano uroczystość patriotyczną przed Grobem Nieznanego Żołnierza, którą zakończy defilada z udziałem pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych oraz formacji kawalerii konnej. Wieczorem na Rynku Głównym rozpocznie się 89. Krakowska Lekcja Śpiewania pod tytułem „Radosna Niepodległości”.
We Wrocławiu odbędzie się organizowana przez magistrat oraz Centrum Historii Zajezdnia Radosna Parada Niepodległości. Co roku w barwnej paradzie, która przechodzi przez ścisłe centrum stolicy Dolnego Śląska, biorą udział uczniowie wrocławskich szkół. Ponadto na wrocławskim rynku odbędzie się koncert i widowisko multimedialne z jednej strony ma być upamiętnieniem 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, z drugiej zaś wyrazem solidarności z osobami dotkniętymi niedawnymi powodziami.
W Katowicach obchody zaplanowano na pl. Bolesława Chrobrego, gdzie po apelu pamięci i salwie honorowej przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożone zostaną wieńce. Następnie w archikatedrze Chrystusa Króla rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny.
W Chorzowie zostaną otwarte bramy Stadionu Śląskiego. W samo południe odśpiewany zostanie hymn narodowy. Po nim wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz orkiestry dęte. W czasie imprezy będzie można zobaczyć m.in. przelot samolotów oraz wystawę militariów. Dla najmłodszych zostanie przygotowane wesołe miasteczko oraz inne atrakcje. Na scenie wystąpią: Varius Manx, Urszula oraz Modelki.
W Gliwicach zaplanowano Bieg Młodego Patrioty w parku Fryderyka Chopina. Oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli samorządu i wojska zaplanowano a pl. Józefa Piłsudskiego. Po ich zakończeniu odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.
W Częstochowie na tory wyjadą zabytkowe tramwaje. To modele 4N z doczepą i 102Na. Pojazdy będą oświetlone i przystrojone w biało-czerwone barwy. Zabytkowe tramwaje będą kursowały za darmo na liniach 2 i 3.
W Łodzi oficjalne uroczystości rozpocznie msza w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej. Po niej przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza odbędą się obchody z udziałem władz regionu. Zaplanowano m.in. zmianę warty, apel pamięci, salwę honorową i defiladę kompanii honorowych.
Mniej formalny charakter będzie mieć Piknik Niepodległościowy w Manufakturze. W tym roku na rynku będzie można oglądać z bliska m.in. odrestaurowany czołg M3 Stuart, transporter Rosomak w barwach husarii oraz co najmniej 20 innych pojazdów wojskowych tworzących prawdziwe miasteczko wojskowe. Będą obecni też żołnierze z amerykańskiej 1. Dywizji Kawalerii, którzy zaprezentują swój sprzęt bojowy. To także okazja do spotkania z polskimi żołnierzami, weteranami i przedstawicielami służb mundurowych.
Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Narodowe Święto Niepodległości w Lubuskiem
W naszym regionie również realizowane są liczne uroczystości, marsze, koncerty i msze. Wojewódzka część obchodów 11 listopada będzie miała miejsce w Nowym Miasteczku. Poza tym Lubuszanie świętować będą m.in. w Drezdenku, Gorzowie Wlpk., Kostrzynie nad Odrą, Krośnie Odrzańskim, Międzyrzeczu Nowej Soli, Słubicach, Strzelcach Krajeńskich, Sulęcinie, Świebodzinie, Zielonej Górze, Żaganiu i Żarach.
Czytaj także:
Żagań zachęca do kibicowania podczas biegu niepodległości
W poniedziałek rusza kolejna edycja Żagańskiego Biegu Niepodległości. Organizatorzy zachęcają mieszkańców do kibicowania. W ramach wydarzenia zaplanowano bieg główny oraz biegi dla dzieci. Trasa będzie wiodła ulicami miasta. W...
Czytaj więcejCzytaj także:
Czytaj także:
Wojewoda zaprasza do Nowego Miasteczka
Nowe Miasteczko będzie w tym roku gospodarzem wojewódzkich uroczystości Święta Niepodległości 11 listopada. W ostatnich latach święto organizowane było w Gorzowie. W poniedziałek główne uroczystości odbędą się na placu...
Czytaj więcejCzytaj także:
Iłowa zaprasza na obchody Narodowego Święta Niepodległości
Burmistrz Iłowej oraz Biblioteka Kultury zapraszają mieszkańców gminu do udziału w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenia zaplanowane na 11 listopada rozpocznie msza święta. Po niej uroczysty apel....
Czytaj więcejCzytaj także:
Gmina Sulechów zaprasza na obchody Narodowego Święta Niepodległości
Gmina Sulechów zaprasza na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. - To ważna lekcja patriotyzmu, dlatego do udziału w gminnych obchodach zachęcamy całe rodziny - mówi Tomasz Rybarczyk, rzecznik gminy...
Czytaj więcejCzytaj także:
Żarskie imprezy patriotyczne przed 11 listopada
Żarski magistrat oraz placówki kultury zapraszają mieszkańców do udziału w cyklu imprez patriotycznych jeszcze przed 11 listopada. To między innymi koncert orkiestry wojskowej oraz warsztaty w muzeum. Pierwszy z...
Czytaj więcejCzytaj także:
Orkiestra wojskowa z Żagania zaprasza na patriotyczne koncerty
Muzycy z orkiestry wojskowej z Żagania zapraszają mieszkańców regionu do udziału w organizowanych koncertach patriotycznych. Wydarzenia w Żarach, Świętoszowie i Nowym Miasteczku nawiązują do zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości....
Czytaj więcejCzytaj także:
Civitas Christiana zaprasza na „niepodległościowe” koncerty
Przed nami kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Stowarzyszenie Civitas Christiana zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty w Zielonej Górze. - Organizujemy takie wydarzenia już od 12...
Czytaj więcejCzytaj także:
Koncerty w Filharmonii Zielonogórskiej „Weekend z Niepodległą”
"Weekend z Niepodległą” w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się w dniach 8-11 listopada. W programie znajda się utwory polskich kompozytorów. "Muzyka jest jednym z najpiękniejszych języków, którym opowiadamy naszą historię" – powiedział...
Czytaj więcejCzytaj także:
Jakie będą gorzowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości?
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji prezydent Gorzowa zaprasza do wspólnego świętowania. W południe pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty i wieńce, a o...
Czytaj więcejCzytaj także:
11 listopada odbędzie się ,,Rowerowa Niepodległa”
15 kilometrów do przejechania i start o 11:11 – w Zielonej Górze odbędzie się 11. edycja rajdu „Rowerowa Niepodległa”.Jak co roku chętni mieszkańcy zbiorą się 11. listopada na placu...
Czytaj więcejCzytaj także:
Koncerty w filharmonii z okazji Święta Niepodległości
Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości Filharmonia Gorzowska zaprasza do wspólnego świętowania. Przygotowała kilka wydarzeń muzycznych – poinformowała rzeczniczka tej instytucji Agnieszka Wiśniewska. W niedzielę (3 listopada) na...
Czytaj więcejCzytaj także:
Wkrótce 6. Mecz Niepodległości – Memoriał Cieja
Przed nami 6. Mecz Niepodległości – Memoriał Cieja. To coroczne wydarzenie, podczas którego zbierane są środki finansowe dla dzieci zmagających się z poważnymi chorobami.W tym roku dochód z meczu...
Czytaj więcejCzytaj także:
Wkrótce 6. Mecz Niepodległości – Memoriał Cieja
Przed nami 6. Mecz Niepodległości – Memoriał Cieja. To coroczne wydarzenie, podczas którego zbierane są środki finansowe dla dzieci zmagających się z poważnymi chorobami.W tym roku dochód z meczu...
Czytaj więcejCzytaj także:
Wkrótce 6. Mecz Niepodległości – Memoriał Cieja
Przed nami 6. Mecz Niepodległości – Memoriał Cieja. To coroczne wydarzenie, podczas którego zbierane są środki finansowe dla dzieci zmagających się z poważnymi chorobami.W tym roku dochód z meczu...
Czytaj więcej