Nastał antycyklon Enno. Jak odczujemy zmiany? [PROGNOZA POGODY]

7 miesięcy temu
Zdjęcie: Nastał antycyklon Enno. Jak odczujemy zmiany? [PROGNOZA POGODY]


Synoptycy zastanawiają się czy warto już zamienić rękawiczki na okulary przeciwsłoneczne? Pogoda jaka obejmie Polskę w najbliższych dniach może do tego skłaniać. Wyż, w którego zasięgu znaleźliśmy się przyniósł jednak wysokie ciśnienie, które w niedzielę i poniedziałek może osiągnąć wartości 1038-1040 hPa.

Jak już zapowiadało Radio Kielce od niedzieli (28 stycznia) czekają nas zmiany w pogodzie.

Źródło: IMGW-PIB

Polska znalazła się w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad Czechami, Włochami oraz Chorwacją. Antycyklon Enno sprawi, iż uspokoiła się w całym kraju pogoda, choć wpływy wyżu będą bardziej odczuwalne na południu kraju.

Źródło: IMGW-PIB

W niedzielę (28 stycznia) czeka nas duże zachmurzenie. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, na szczytach Gór Świętokrzyskich około 0°C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni, wieczorem słaby, zmienny.

Po południu możliwe są już przejaśnienia, ale wzrośnie także ciśnienie, które może osiągnąć wartości 1038-1040 hPa. Eksperci ostrzegają przed skutkami takich gwałtowanych zmian: wiele osób może odczuwać ich skutki. Bóle głowy, zawroty, dzwonienie w uszach to niektóre z dolegliwości, które może wywołać wysokie ciśnienie atmosferyczne.

Źródło: IMGW-PIB

Poniedziałek (29 stycznia) – w dzień zachmurzenie małe lub bezchmurnie, a to za sprawą wpływu wyżu. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C, na szczytach Gór Świętokrzyskich około 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Wpływ antycyklonu na pogodę w Polsce nie będzie trwały. Prawdopodobnie między 1-2 lutego pogoda ponownie się zmieni w czasie przejścia frontu i podejścia cyklonu. Wrócimy do aury charakterystycznej dla cyrkulacji strefowej okresami z wichurami. Wcześniej jednak czeka nas choć kilka dni stabilniejszej pogody.


Idź do oryginalnego materiału