Nawet 4 tys. złotych miesięcznie. Świadczenie wspierające dla nowych osób

4 godzin temu
Zdjęcie: świadczenie wspierające


Od tego roku więcej osób otrzyma tzw. świadczenie wspierające.Na pomoc finansową sięgającą choćby ponad 4 tys. miesięcznie mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami, które są pełnoletnie i uzyskały decyzję ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia.

Taką decyzję wydaje Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Trzeba zmieścić się w przedziale od 70 do 100 punktów.

Od liczby punktów zależy wysokość wypłaty – tłumaczy regionalny rzecznik prasowy ZUS Anna Szaniawska.

– Wysokość świadczenia wspierającego zależy od poziomu potrzeby wsparcia, czyli liczby przyznanych punktów i jest powiązana z wysokością renty socjalnej. Kwota świadczenia wynosi od 40 procent renty socjalnej w przypadku ustalenia poziomu potrzeby wsparcia między 70 a 74 punkty, aż do 220 procent renty socjalnej, jeżeli poziom potrzeby wsparcia jest ustalony od 95 do 100 punktów.

W pierwszym roku funkcjonowania świadczenia wspierającego, czyli od 1 stycznia 2024 roku, o pieniądze mogły wnioskować osoby, które uzyskały od 87 do 100 punktów., w tym roku, czyli od 1 stycznia 2025 roku, przedział wynosi od 78 do 86 punktów, w 2026 od 70 do 77 punktów.

Oznacza to jednak, iż osoby, które w zeszłym roku mieściły się w przedziale punktowym 78-86, wnioski mogą składać dopiero od stycznia tego roku, a wyrównanie będzie przyznane od dnia złożenia wniosku.

Od otrzymania ostatecznej decyzji wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, osoba ubiegająca się o świadczenie wspierające ma trzy miesiące na złożenie wniosku do ZUS-u. jeżeli złoży wniosek w tym terminie, świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od dnia, od którego WZON przyznał uprawniające punkty potrzeby wsparcia.

Jeśli wniosek trafi do ZUS-u po tym terminie, świadczenie zostanie przyznane od miesiąca, w którym został złożony wniosek do ZUS.

Wniosek można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, przez platformę usług elektronicznych ZUS, portal Empatia lub bankowość elektroniczną.

Pobieranie świadczenia wspierającego nie wyklucza przyjmowania innych zasiłków.

Świadczenie przysługuje bez względu na dochody. Od marca tego roku, po waloryzacji rent i emerytur, może wynieść choćby ponad 4 tys. zł, w przypadku 220 procent renty socjalnej.

Idź do oryginalnego materiału