Przy Szkole Podstawowej w Stróży zorganizowano Święto Strzeleckie. W ten sposób strzelcy chcieli nawiązać do historycznych wydarzeń, które miały miejsce w lipcu 1913 roku.
Wówczas, właśnie w Stróży – niewielkiej miejscowości Beskidu Wyspowego rozpoczął się kurs oficerski przyszłych kadr wojska, które miało się bić o wolną Polskę. Tu umiejętności oficerskie zdobyła kadra Legionów Polskich, dwóch późniejszych marszałków, dwóch generałów broni, dwunastu generałów dywizji, czternastu generałów brygady, sześciu pułkowników II Rzeczypospolitej. Kadra niepodległości – pisał redaktor Maciej Kwaśniewski.
A niedzielne wydarzenie miało podniosły charakter, zarówno w ceremoniale, jak i samych obchodów. Bo rozpoczęło się ono od złożenia meldunku i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.
Później wystawiono wartę przed pamiątkową tablicą upamiętniającą, tamte wydarzenia. Zawisła ona na ścianie dawnego dworu i późniejszej szkoły w 1933 roku. Po II wojnie ślad po niej zaginął. Jednak w 1989 roku wróciła ona na swoje miejsce.
Przedstawiciele władz samorządowych, strzeleckich, szkoły, a także IPN w Krakowie złożyli również pamiątkowe wiązanki oraz znicze pod historyczną tablicą, która świadczy o historycznym znaczeniu tego miejsca
Wydarzenie zakończono marszem i defiladą w takty odegranej „Warszawianki”.