W miesiącu wrześniu Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy o 21,8 tony złota, co sprawiło, iż w tym roku łącznie dokupił już 61 ton. Jednakże w październiku nie odnotowano żadnych nowych zakupów złota, mimo to wartość tego surowca w oficjalnych rezerwach Polski wzrosła o 3,2 miliarda euro. Oznacza to, iż kraj osiągnął czysty zysk dzięki wzrostowi ceny złota. Po wrześniowych zakupach, NBP dysponuje teraz 419,7 tonami złota, według danych World Gold Council. To o 87 ton mniej niż posiada Europejski Bank Centralny i o nieco mniej niż Tajwan, który znajduje się na 12. miejscu pod względem zasobów złota na świecie. Na czołowej pozycji znajdują się Stany Zjednoczone (8133 tony) oraz Niemcy (3351 ton).
Złoto stanowi w tej chwili 17,7% polskich aktywów rezerwowych, jak wynika z opublikowanych przez NBP danych za październik. Na koniec 2023 roku udział złota wynosił 12,3%, a w 2022 roku było to zaledwie 8%. Przed rozpoczęciem zakupów przez NBP w 2018 roku złoto stanowiło jedynie 3,8% rezerw. Na koniec października wartość zasobów złota wynosiła 35,1 miliarda euro, co oznacza wzrost o 3,2 miliarda euro w porównaniu do września. Ponieważ w październiku NBP nie dokonywał zakupu złota, wzrost wartości tych rezerw jest wynikiem jedynie zmiany wyceny. W przeliczeniu na polską walutę, złoto w skarbcu NBP zdrożało o 16,3 miliarda złotych w ciągu jednego miesiąca, a o 61,9 miliarda złotych w skali roku. o ile kurs złotego nie umocni się znacząco, 95% tego zysku prawdopodobnie trafi do budżetu państwa w postaci wpłaty z zysku NBP w przyszłym roku.
W bieżącym roku nie dokonano wpłat do budżetu, głównie z powodu umocnienia się złotego o 10% względem dolara i 7,4% wobec euro, co spowodowało straty na walutach obcych przechowywanych w rezerwach, choć nie dotyczyło to złota, które przyniosło zysk. Na światowych rynkach kontrakty na złoto podrożały w październiku o 3,4%, a od początku roku wzrosły o 29,2%.
Złoto w rezerwach NBP ma również wyraźny wpływ na siłę naszej waluty. W czwartek, po spadku w środę, złoty odzyskał część wartości wobec dolara, zyskując 1,1% i ponownie zmierzając w stronę kursu 4 zł za dolara. Z danych NBP o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych wynika, iż na koniec października ich wartość wyrażona w euro wyniosła 198,1 miliarda euro, co stanowi wzrost o 2,8 miliarda euro w porównaniu do końca września. Z kolei wartość rezerw wyrażona w dolarach spadła o 3,5 miliarda dolarów, osiągając poziom 215,3 miliarda dolarów.