Neony czarują nocą. Jedyna taka wystawa w Polsce

strefamiast.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Ponowne rozświetlenie neonów na ul. Ruskiej zgromadziło tłumy wrocławian


Jedyna w Polsce wystawa historycznych neonów na wolnym powietrzu znów świeci pełnym blaskiem. W podwórku przy Ruskiej 46c we Wrocławiu można ją po zmroku oglądać za darmo.

Wszystkie napisy przeszły remont kapitalny, wart 250 tys. złotych, który sfinansowało miasto. To jedyna w Polsce ekspozycja historycznych neonów w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej.

– Nie powinno się nadużywać słowa „kultowe”, ale do tego miejsca chyba nic nie pasuje lepiej. To podwórko łączy pokolenia. Odwiedzają je młodzi, by zrobić zdjęcia. Starsi mogą tu odświeżyć wspomnienia – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. - To miejsce stało się świetlną mapą Wrocławia, który żyje już głównie w ludzkiej pamięci. Mamy tu i chętnie odwiedzane kina sprzed lat, i biurowiec „Cuprum” z ówczesnego placu 1 Maja. Mamy duży i mały handel: uczęszczane obiekty handlowe, jak „Rumcajsa” z Powstańców Śląskich, „Hermesa” z Grabiszyńskiej, i małe placówki: obuwniczy z narożnika Kościuszki i Stawowej, spożywczy ze Spółdzielczej na Biskupinie czy kwiaciarnię. A choćby dyskotekę „Hanka”. Pełen przekrój życia naszego miasta z drugiej połowy XX wieku – dodaje.

Neony znów świecą pełnym blaskiem

Kolekcja neonów w podwórzu przy Ruskiej została zgromadzona przez Tomasza Kosmalskiego prawnika z wykształcenia, a kolekcjonera z zamiłowania. Zajął się ratowaniem neonów w 2005 roku, gdy formalnie nie były zabytkami i chwała mu za to.

Na trzech ścianach podwórza wisi dziś dwadzieścia napisów. Najliczniej reprezentowane są placówki handlowe różnej wielkości, których jest osiem. Kolejna bogata kategoria to wrocławskie kina, których neony są trzy.

Warto zobaczyć galerie neonów. To jedyne takie miejsce w Polsce

– Cztery neony były w takim stanie, iż w zasadzie trzeba było je stworzyć od nowa. Mam tu na myśli „Grand Hotel”, „Elam” i „Rumcajsa” oraz „Cuprum”. W tych przypadkach trzeba było wykonać nowe rury, nowe transformatory. Stare zostały tylko pudła, stanowiące tło dla liter. To nie był łatwy logistycznie remont, bo naprawa neonów to nie „tylko” formowanie nowych rur w zakładzie. Sam podnośnik koszowy w tym podwórku pracował przez siedem tygodni. Był konieczny do montażu, demontażu, czyszczenia – mówi Robert Konopka z firmy KONO, która na zlecenie Zarządu Zasobu Komunalnego była wykonawcą remontu.

Idź do oryginalnego materiału