„Newsweek Historia” na 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz – specjalne wydanie już w sprzedaży

oswiecimonline.pl 9 godzin temu

Z okazji 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz ukazało się specjalne wydanie dwumiesięcznika „Newsweek Historia”. Numer powstał we współpracy z historykami Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, a jego celem jest podtrzymanie pamięci o tragicznych wydarzeniach oraz refleksja nad ich znaczeniem we współczesnym świecie.

„Newsweek Historia” na 80. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

Jak podkreśla Mateusz Wojtalik, redaktor prowadzący:

– 27 stycznia mija 80 lat od wyzwolenia KL Auschwitz. Na terenie byłego obozu odbędą się rocznicowe obchody z udziałem ocalałych. Osób, które przeszły piekło obozu, zostało już bardzo niewiele. O Auschwitz zawsze trudno było opowiadać, a gdy ich zabraknie, będzie jeszcze trudniej. Tym bardziej trzeba próbować. To specjalne wydanie „Newsweeka Historii” jest właśnie taką próbą.

Historia i pamięć – najważniejsze tematy numeru

Wprowadzenie do numeru napisał dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, który podkreślił znaczenie pamięci i jej wpływu na współczesność:

– Pamięć to nie to samo, co wiedza historyczna. Pamięć żyje dziś, tu i teraz. Wspiera nas w naszej ocenie czasów dzisiejszych i w naszych decyzjach. Jest naszą pomocą, czymś w rodzaju doświadczenia. Pamięć jednak potrzebuje wiedzy i zrozumienia. Dlatego dziennikarze są naszym pierwszym i najlepszym sprzymierzeńcem. Zawsze. Ten numer „Newsweeka Historii” powstał właśnie w takim duchu.

Co znajdziemy w specjalnym wydaniu „Newsweek Historia”?

W numerze znalazły się artykuły przygotowane przez ekspertów zajmujących się historią Auschwitz i Holokaustu. Oto niektóre z nich:

Ostatnie chwile przed wyzwoleniemdr Jacek Lachendro opisuje dramatyczne wydarzenia, gdy w obozie pozostało blisko 9 tysięcy więźniów, a esesmani kontynuowali masowe egzekucje.

Świadectwo OcalałegoRyszard Horowitz, jeden z ocalałych, mówi o tym, jak przez lata wypierał wspomnienia z Auschwitz i jak obozowy tatuaż przypominał mu o przeszłości.

Liczba ofiar Auschwitzdr Piotr Setkiewicz przedstawia wyniki badań dotyczących rzeczywistej liczby zamordowanych więźniów.

Psychologiczne konsekwencje ocaleniaKatarzyna Weżyk opisuje, jak przetrwanie obozu wpływało na życie więźniów wiele lat po wojnie.

Opór w Auschwitzdr Igor Bartosik analizuje przypadki oporu w miejscu, które miało go całkowicie złamać.

Kim byli niemieccy strażnicy KL Auschwitz?Laurence Rees, brytyjski historyk, obala mit, iż komory gazowe były jedynym narzędziem masowego mordu.

Komercjalizacja historii Auschwitzdr Wanda Witek Malicka krytykuje fałszywe narracje w popkulturze dotyczące Zagłady.

Ochrona Miejsca PamięciRafał Pióro i Jolanta Banaś-Maciaszczyk wyjaśniają, jak zachowuje się autentyczność byłego obozu Auschwitz.

Gdzie kupić specjalne wydanie „Newsweek Historia”?

Nowy numer „Newsweeka Historii” jest już dostępny w salonach prasowych oraz w sprzedaży online. To wyjątkowa okazja, by zgłębić historię Auschwitz i zrozumieć jej wpływ na dzisiejszy świat.

Pamięć o ofiarach Auschwitz jest naszym wspólnym obowiązkiem. Nie pozwólmy, by została zapomniana.

Idź do oryginalnego materiału