Nie chcą etanazji

4 godzin temu

Stowarzyszenia lekarzy i pacjentów jednoczą się przeciwko ustawie o eutanazji

Cypryjskie Stowarzyszenie Lekarskie (PIS) i Federacja Stowarzyszeń Pacjentów Cypru (CyFPA/OSAK) wydały wspólne oświadczenie, w którym zaapelowały o uchwalenie kompleksowych przepisów dotyczących opieki paliatywnej przed rozpatrywaniem kwestii ustaw o eutanazji .

W swoim oświadczeniu organizacje podkreślają, iż w pierwszej kolejności należy ustanowić zabezpieczenia instytucjonalne zapewniające powszechny dostęp do opieki paliatywnej, odpowiedniej opieki medycznej w domu i usług pielęgniarskich.

Grupy te wyrażają obawy, iż przedwczesne wdrożenie przepisów dotyczących eutanazji „doprowadzi wiele osób cierpiących na ciężkie i wyniszczające choroby do podjęcia próby zakończenia ciąży”.

Ostrzegają, iż bez odpowiednich kryteriów osoby, które nie spełniają wymagań, mogą uciec się do „bardziej niebezpiecznych i wyniszczających rozwiązań, wpływających negatywnie zarówno na nie, jak i na ich rodziny”.

Organizacje te podkreślają, iż rak nie jest jedyną chorobą powodującą cierpienie i rozpacz, zauważając, iż setki Cypryjczyków cierpiących na różne choroby mierzą się z podobnymi wyzwaniami w ciągu swojego życia.

Obecnie usługi opieki paliatywnej na Cyprze są dostępne jedynie w ramach inicjatyw prywatnych i wyłącznie dla pacjentów chorych na raka.

„Jako lekarze i pacjenci, jako pierwsi doświadczamy bólu i cierpienia naszych bliźnich” – czytamy w oświadczeniu, w którym podkreślono, iż na Cyprze brakuje ram prawnych dla opieki paliatywnej, co jest sprzeczne z przepisami ustawy o ogólnym systemie opieki zdrowotnej.

Grupy te celowo używają terminu „ wspomagane samobójstwo ” zamiast „eutanazji” lub „medycznie wspomaganego zakończenia życia”, nawiązując do obowiązującego od dwóch dekad międzynarodowego zakazu nagłaśniania przypadków samobójstw ze względu na udowodnione ryzyko naśladownictwa.

PIS i OSAK podkreślają, iż projekty ustaw dotyczące zarówno usług opieki paliatywnej, jak i kompleksowej opieki pielęgniarskiej w środowisku, od lat czekają na zatwierdzenie. Ich zdaniem powinny one mieć pierwszeństwo przed dyskusjami na temat eutanazji.

Projekt ustawy, który ma być w tej chwili przedmiotem dyskusji w parlamencie, określa dwie metody medycznie wspomaganej śmierci: „aktywną eutanazję”, w której lekarz podaje śmiertelny lek, oraz „wspomagane samobójstwo”, w którym pacjentowi zapewnia się środki umożliwiające mu zakończenie własnego życia.

Idź do oryginalnego materiału