Złoto Orlen Superligi tym razem nie dla Kielc, a Koronie raz jeszcze się udało i zostaje w ekstraklasie. Nasze podsumowanie dla Was – 26 maja 2024 r.
Złoto nie dla Kielc
Złoty medal Mistrzostw Polski tym razem nie dla Kielc. Orlen Wisła Płock, drugi raz z rzędu wygrał z Industrią Kielce. Po rzutach karnych. Wyrównującą bramkę kielczanie stracili w ostatnich sekundach i w regulaminowym czasie w było 20:20. W karnych Płock wygrał 8:7. I został Mistrzem Polski.
Efekty końcowe sezonu 2023/2024 w wykonaniu piłkarzy ręcznych Industrii Kielce są zdecydowanie do zapomnienia. Nie ma Final4, Orlen Pucharu Polski też, mistrzostwa Polski również.
Więcej napisaliśmy tutaj.
Raz jeszcze się udało
Korona nigdy nie spadnie
– skandowali kibice z Kielc w Poznaniu.
Tym razem mieli rację i w Kielcach wszyscy dobrze życzący klubowi odetchnęli. Warto jednak zrobić wszystko, łącznie z personalnymi zmianami i to niekoniecznie wśród piłkarzy, by sytuacja za rok się nie powtórzyła.
Więcej napisaliśmy tutaj.
„7 w Kielcach” z patronatem Prezydent Kielc
III już edycję turnieju młodych piłkarzy ręcznych „7 w Kielcach” patronatem objęła Agata Wojda, Prezydent Miasta Kielce. Trzydniowy maraton z piłką ręczną odbędzie się w tym roku w dniach 13-15 września. Areny zmagań to tradycyjnie hale sportowe przy ulicy Krakowskiej 72 i Jagiellońskiej 90. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „KORONA”.
Więcej napisaliśmy tutaj.
Antykoncepcja awaryjna jest już dostępna w Kielcach
Pierwsza apteką w Kielcach, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia jest Apteka „Farmacja” przy ulicy Warszawskiej 154 . Wnioski z kolejnych aptek są rozpatrywane.
Przypomnijmy. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego antykoncepcji awaryjnej weszło w życie 1 maja 2024 roku. Została włączona w zakres usług farmaceutycznych. Jest to alternatywne rozwiązanie względem ustawy o tabletce „dzień po”, którą w marcu br. zawetował prezydent Andrzej Duda.
Antykoncepcja awaryjna jest dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Każda zainteresowana osoba, która chce zażyć taką tabletkę powinna zgłosić się do apteki. Farmaceuta przeprowadzi wywiad farmaceutyczny i wypisze receptę.
Należy pamiętać, iż istotną kwestią jest wiek pacjentki. W przypadku osób pomiędzy 15 a 16 rokiem życia wywiad farmaceutyczny przeprowadzany będzie w obecności opiekuna prawnego. A w przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzeba zgody równoległej – pacjentki i opiekuna.
Polska, poza Węgrami, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym tabletka „dzień po” na bazie octanu uliprystalu dostępna jest wyłącznie na receptę.
Zobacz także:
W świecie sportu
Zobacz też koniecznie:
O tym się mówi