Nie zdążyłeś zrobić badań w programie 40 PLUS? Masz czas do końca roku!

2 dni temu

Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób 40+. Miał być realizowany do końca czerwca br. Został jednak przedłużony do końca 2024 roku. Podkarpacie od wielu miesięcy jest w czołówce województw z największą liczbą badań. 1/10 wszystkich badań w Polsce została wykonana przez mieszkańców Podkarpacia. W trosce o własne zdrowie wynik możemy jeszcze poprawić.

– Zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia, dlatego tak ważne jest aby dbać o siebie, odpowiednio się odżywiać, być aktywnym fizycznie i wykonywać badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie schorzeń to przecież większa szansa na skuteczne leczenie – zachęca Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie.

Rafał Śliż, rzecznik prasowy POW NFZ w Rzeszowie (Fot. Archiwum)

Gdzie wykonać badanie?

Liczba placówek jest ciągle duża, bo ponad 150 na Podkarpaciu. Nie obowiązuje rejonizacja, zatem można wybrać dowolny punkt w Polsce, a jest ich prawie 3 tysiące! Wykaz wszystkich można zleźć w wyszukiwarce „Gdzie się leczyć” lub na bezpłatnej i czynnej całą dobę infolinii NFZ pod numerem 800-190-590.

Jak się zapisać na badanie?

Najprostszy sposób to Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub jego mobilna wersja, czyli aplikacja mojeIKP. Oczywiście można to zrobić również bezpośrednio w placówce, która realizuje ten program.

Co jest potrzebne do wykonania badania?

Jeśli to pierwsze badanie należy wypełnić ankietę (w IKP, mojeIKP lub bezpośrednio w placówce, która wykonuje te badania), a w rejestracji pokazać dokument tożsamości. jeżeli to kolejne badanie, wystarczy sam dokument tożsamości. Drugie badanie może być wykonane, jeżeli od pierwszego minął co najmniej rok.

Czy istnieje górna granica wieku?

Z tego programu można skorzystać, mając przynajmniej 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie mieli ponad 100 lat!

Kto skorzystał do tej pory z Profilaktyki 40 PLUS?

Zdecydowanie częściej kobiety – prawie 60 proc. wszystkich przebadanych. Najwięcej badań wykonano w województwie lubelskim (374 tysiące). Podkarpacie jest na czwartym miejscu z wynikiem (340 702 osób) – stan na 16 czerwca.

Ogółem w Polsce prawie 3,5 mln osób sprawdziło swoje zdrowie w Programie Profilaktyka 40 PLUS.

Idź do oryginalnego materiału