Polska żegna jedną z najważniejszych postaci swojej nowożytnej historii. Juliusz Kulesza, urodzony 19 maja 1928 roku w Warszawie, zmarł 5 lutego 2025 roku. Był nie tylko zasłużonym grafikiem i pisarzem, ale także bohaterem powstania warszawskiego, kapitanem Wojska Polskiego oraz autorem książek dokumentujących dramatyczne wydarzenia II wojny światowej.
Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42115299
Życiorys pełen pasji i poświęcenia Juliusz Kulesza dorastał na Starym Mieście i Żoliborzu, w rodzinie związanej z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Jego młodość przypadła na ciężkie lata niemieckiej okupacji, podczas której uczęszczał na tajne komplety gimnazjalne i wieczorową szkołę poligraficzną. W czasie okupacji pracował jako praktykant-rysownik, a także walczył w powstaniu warszawskim jako żołnierz Armii Krajowej w grupie PWB/17/S.
Edukacja i kariera zawodowa Po wojnie, przeniósł się do Łodzi, gdzie zdał maturę, a później powrócił do Warszawy, aby studiować na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Po połączeniu uczelni z Akademią Sztuk Pięknych w 1950 roku, kontynuował edukację i uzyskał dyplom na wydziale grafiki. W swojej bogatej karierze zawodowej Kulesza był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i uczestniczył w licznych wystawach krajowych i międzynarodowych.
Działalność literacka i naukowa W latach 70. XX wieku Kulesza zajął się historią powstania warszawskiego, stając się autorem i współautorem wielu książek oraz artykułów na ten temat. Jego prace były najważniejsze dla zachowania pamięci o heroizmie i tragedii powstania.
Pasja sportowa i społeczna działalność Jego zainteresowania wykraczały poza sztukę i historię. Kulesza był również aktywnym sportowcem, grając w piłkę nożną w czasie okupacji oraz tuż po wojnie. Był wieloletnim kibicem Polonii Warszawa, a także autorem publikacji o podziemnych rozgrywkach piłkarskich.
Dziedzictwo i uhonorowanie Za swoje osiągnięcia i poświęcenie Kulesza był wielokrotnie odznaczany, a w 2023 roku został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Warszawy. Jego życie było przykładem niezłomności, pasji i zaangażowania w budowanie świadomości historycznej oraz kulturowej Polski.
Juliusz Kulesza zostawił po sobie nie tylko bogate dziedzictwo artystyczne i literackie, ale także głęboki ślad w sercach tych, którzy cenią historię i wartości, dla których żył. Jego życie i twórczość będą inspiracją dla przyszłych pokoleń Polaków.