
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu już niebawem ponownie odda Nowy Sącz we władanie dzieci z całego świata. 4 lipca, w piątkowe przedpołudnie, w siedzibie instytucji odbyła się konferencja prasowa poświęcona 32. edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR.
W spotkaniu udział wzięli: zastępca dyrektora MCK SOKÓŁ – Piotr Gąsienica, I zastępca dyrektora ds. inwestycji i aktywności kulturowej Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM – Dariusz Gawęda, I zastępca prezydenta miasta Nowego Sącza – Artur Bochenek, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego – Michał Nowak oraz reżyser Festiwalu – Patryk Rutkowski.
Nie zabrakło również przedstawicieli polskich zespołów biorących udział w tegorocznej edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR, a byli to:
- Kamil Wiatr – kierownik Zespołu Regionalnego MALI MYSTKOWIANIE im. Hanny Poręby,
- Ewelina Łubik – kierowniczka i choreografka Zespołu MALI SIEDLECANIE,
- Maria Dudek – kierowniczka Dziecięcego Zespołu Góralskiego ZAWATERNIK,
- Karolina Czech-Dziadoń – kierowniczka Dziecięcego Zespołu Regionalnego Gminy Dobra MALI JURKOWIANIE,
- Dorota Kościelniak – instruktorka Dziecięcego Zespołu Regionalnego Gminy Dobra MALI JURKOWIANIE,
- Grażyna Kubacka – kierowniczka Zespołu Regionalnego MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej,
- Anna Olesińska – instruktorka Zespołu Regionalnego MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej.
Podczas konferencji przedstawiono program wydarzenia, który jak co roku prezentuje się imponująco. Na szczególna uwagę zasługuje fakt, iż koncert inauguracyjny oraz prezentacje dopołudniowe odbywać się będą na Starej Sandecji przy Alejach Wolności w Nowym Sączu, co uznać można za swoisty powrót do korzeni Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR. To właśnie tam, od pierwszego ŚWIĘTA w 1992 roku do początku lat dwutysięcznych, odbywały się festiwalowe koncerty. Tym samym zmieni się również trasa korowodu, która prowadzić będzie od Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu, przez ulicę Jagiellońską, Mickiewicza oraz Aleje Wolności.
W tym roku spotkamy się w dniach 20-26 lipca. Koncerty główne poprowadzą Hanna Rybka oraz Patryk Rutkowski, a na scenie zaprezentują się zespoły z Grecji, Hiszpanii, Mołdawii, Polski, Serbii, Tanzanii oraz USA.
W trakcie trwania Festiwalu nie zabraknie również masy wydarzeń towarzyszących:
- warsztaty dla najmłodszych – zapisy online ruszają już 7 lipca,
- kiermasz twórczości ludowej,
- koncert kapel wszystkich tegorocznych zespołów „Muzyka świata”,
- estrady plenerowe w Krynicy-Zdroju, Ludźmierzu, Limanowej, Piwnicznej-Zdroju oraz Szczawnicy.
Jednym z takich wydarzeń jest również wystawa pt. „Chudobno mie mama miała… Dzieciństwo pod Tatrami”, której wernisaż odbył się tuż po konferencji prasowej. Do 24 sierpnia w Galerii Sztuki SOKÓŁ FOYER podziwiać można fotografie przedstawiające życie dzieci pod Tatrami, o którym ujmująco opowiedziała kuratorka wystawy – Anna Kozak. Na ekspozycji znajdują się zdjęcia dokumentujące czasy odległe, zaczynając od końca XIX wieku, do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to dzieci czas na zabawę znajdowały w zasadzie tylko w trakcie drogi do szkoły i „od święta”.
Szczegółowe informacje na stronie Festiwalu: www.swietodziecigor.pl
Źródło i fot.: MCK Sokół