— Inicjatywa bardzo potrzebna, zresztą widzimy po zapotrzebowaniu naszych mieszkańców i nie tylko. To też pokazuje, iż kolejny rok, gdy organizujemy wydarzenie, one przez cały czas cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Te wszystkie badania, tak zwane profilaktyczne, które są przeprowadzane, pokazują, iż im wcześniej rozpoznamy coś, co może naszemu organizmowi szkodzić, tym szybciej możemy to wyeliminować. Po to są te akcje — tłumaczy Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.
— Akcja medyczna, „Zdrowa, aktywna Długołęka”, to już trzecia edycja w gminie Długołęka. A dlaczego ważna? Ważna dlatego, iż prospołeczna przede wszystkim, skierowana dla mieszkańców i do mieszkańców w gminie Długołęka — podkreśla Edyta Ostrowska, kierownik wydziału współpracy i promocji gminy Długołęka.
— Żeby się przebadać, żeby wiedzieć jaki stan zdrowia, chociaż badam się raz w roku i jestem pod kontrolą kardiologa — mówi Zbigniew, mieszkaniec Długołęki.
— Skorzystałam z EKG na cholesterol, na cukier badanie. To, co tutaj było, to raczej skorzystam ze wszystkiego — dodaje Krystyna, mieszkanka Długołęki.
— Troszkę się stresuję zobaczyć, iż na pewno wszystko jest w porządku. Chciałabym zbadać cukier i jeszcze cholesterol, o ile będzie taka możliwość. Jeszcze syna bym chciała zbadać, dlatego iż są darmowe, to trzeba spróbować — mówi Magdalena, mieszkanka Kiełczowa
— W naszym wieku wskazane jest badanie się. Musimy skontrolować czy mamy zdrowe kości, czy nie będziemy się łamać, jak jeździmy rowerem — twierdzi Krystyna, mieszkanka Długołęki.
— Pracowałem w pogotowiu ratunkowym we Wrocławiu, jeździłem karetką pogotowia. Napatrzyłem się na dużo rzeczy i wiem, iż gdyby pacjenci się badali, to nie musielibyśmy interweniować jako karetka pogotowia, czyli tak już na ostro — dzieli się swoim spostrzeżeniem i doświadczeniem Zbigniew, mieszkaniec Długołęki.
— To pokazuje nam wszystkim, iż warto przyjść, warto poświęcić swój czas. Może nie powiem, iż bez kolejek, bo kolejki są tutaj też, ale to są przyjemne kolejki, gdzie możemy sobie szybciutko się przebadać, zbadać, zobaczyć co tak naprawdę w naszym organizmie się dzieje — wyjaśnia Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.
— My zawsze wsłuchujemy się w głos mieszkańców. Mieszkańcy potrzebowali różnych badań, takich jak osteoporoza czy choroby dermatologiczne skóry. To jest to, do czego przede wszystkim jest też ograniczony dostęp, bo są długie kolejki do lekarzy, a tutaj można przyjść w piękną, słoneczną niedzielę, przede wszystkim też porozmawiać, bo jak państwo widzicie, w tych kolejkach toczą się żywe dyskusje — mówi Edyta Ostrowska, kierownik wydziału współpracy i promocji gminy Długołęka.
Podczas wydarzenia prowadzone były również liczne akcje informacyjne i edukacyjne.
— Dzisiaj mamy akcję edukacyjną skierowaną tak naprawdę do mieszkańców i do lekarzy POZ-u, dlatego iż nadciśnienie płucne jest rzadką chorobą kardiologiczną przypominającą astmę, a nieleczona oczywiście może prowadzić do śmierci — dodaje Małgorzata z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym.
— Przed chwilą stałem w kolejce by się zbadać i słyszałem jak rozmawiała pani z panem o tym, iż dobrze, iż skorzystali z badań w ubiegłym roku i podczas tegorocznej edycji wydarzenia również mają zamiar skorzystać z oferty. To są rzeczy, o których trzeba mówić, a przede wszystkim nie bać się, tylko przyjść, przebadać się i żeby to było wszystko w porządku z naszym organizmem — podkreśla Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.
O tym jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy, przypominali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnych w Długołęce.
— Pierwsza pomoc jest bardzo ważna, tym bardziej o ile pierwszą pomoc zaczynamy już w najmłodszych, iż tak powiem latach, czyli dzieci w wieku szkolnym już wiedzą, co zrobić. Może fizyczność tych dzieci nie pozwala na pełne wykonanie pierwszej pomocy, ale pierwsze kroki już mogą podjąć, czyli wiedzą już jak wezwać pomoc, jak opisać co się wydarzyło, no i teoretycznie czynności, które trzeba wykonać podczas pierwszej pomocy, też pokazujemy, więc gdzieś to zawsze utkwi w głowach tych małych dzieci i będą w stanie już w dorosłym życiu później udzielić samodzielnie tej pierwszej pomocy — wyjaśni Mariusz Fijałkowski, OSP w Długołęce.
Organizatorzy zdrowej, aktywnej Długołęki zadbali również o najmłodszych uczestników.
— Mamy darmowe dmuchańce, za chwileczkę będzie wyrzut Piana Party, to jest ostatni hit wszystkich imprez. Są różne gry i zabawy dla dzieci przygotowane przede wszystkim, co najważniejsze przez naszych lokalnych tutaj przedsiębiorców, nasze lokalne strefy fitness — tłumaczy Edyta Ostrowska, kierownik wydziału współpracy i promocji gminy Długołęka.
— Bardzo pochwalam takie akcje. Oby w przyszłości były też takie akcje, bo starszym ludziom jest to potrzebne po prostu — mówi Zbigniew, mieszkaniec Długołęki.
— Jestem zadowolona, iż przyszłam i poleciłabym wszystkim. Jadę zaraz do domu i synową wygonię. Namówię ją, żeby przyjeżdżała tutaj się zbadać — dodaje Krystyna, mieszkanka Długołęki.
— Profilaktyka i o ile się wie, na czym się stoi, no to się stoi po prostu twardo — zauważa Zbigniew, mieszkaniec Długołęki.