Niedzielna część zawodów Strzegom Horse Trials odwołana. Organizatorzy wydali oświadczenie

2 godzin temu

Na morawskim hipodromie od czwartku trwała rywalizacja we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Na listach startowych LOTTO Strzegom Horse Trials znalazło się blisko 300 koni oraz czołowi zawodnicy światowego rankingu. Po trzecim dniu zmagań organizatorzy poinformowali, iż zaplanowana na niedzielę cześć konkursu została odwołana.

zdjęcie ilustracyjne

W sobotę, 27 czerwca na terenie hipodromu pojawili się przedstawiciele Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt (DIOZ). Organizacja informowała w mediach społecznościowych, iż interweniowała po zgłoszeniach dotyczących warunków, w jakich miały przebywać konie podczas zawodów. Według DIOZ chodziło m.in. o wysokie temperatury oraz podejrzenia dotyczące dobrostanu koni.

W sobotę późnym wieczorem organizatorzy LOTTO Strzegom Horse Trials ogłosili decyzję o odwołaniu niedzielnej części zawodów. – Informujemy, iż impreza masowa zaplanowana na niedzielę (9:00–17:00) została odwołana. Jednocześnie informujemy, iż zawody Hobby Horse realizowane są zgodnie z harmonogramem – przekazano.

Organizatorzy wydali również oświadczenie, którym odnieśli się do – jak mówią – nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat warunków, w jakich przebywają konie podczas zawodów. Decyzję o zmianie programu zawodów podjęto wspólnie z oficjalnym lekarzem weterynarii zawodów oraz Powiatowym Lekarzem Weterynarii.

Treść oświadczenia:

W związku z publikowanymi w mediach nieprawdziwymi informacjami stanowczo sprzeciwiamy się próbom podważania standardów organizacyjnych LOTTO Strzegom Horse Trials oraz sugerowania, iż organizatorzy nie zapewniają koniom adekwatnych warunków do zachowania ich dobrostanu. Są to zarzuty bez pokrycia w faktach. Od lat organizujemy zawody zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami FEI, a każda decyzja dotycząca programu zawodów podporządkowana jest bezpieczeństwu koni i zawodników.

Dziś odbyła się kolejna rutynowa kontrola przeprowadzona przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świdnicy przy udziale funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Była to trzecia inspekcja przeprowadzona od początku wydarzenia, potwierdzająca stałą współpracę organizatorów z adekwatnymi służbami nadzorczymi.

Po analizie aktualnej sytuacji oraz w porozumieniu pomiędzy organizatorem, oficjalnym lekarzem weterynarii zawodów i Powiatowym Lekarzem Weterynarii podjęto decyzję o kolejnej zmianie programu zawodów.

Od pierwszego dnia zawodów nadrzędnym priorytetem organizatorów pozostaje dobrostan koni oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników wydarzenia. Wszystkie podejmowane decyzje mają na celu zapewnienie możliwie najlepszych warunków sportowej rywalizacji i są podejmowane w ścisłej współpracy z adekwatnymi służbami oraz lekarzami weterynarii.
Dziękujemy zawodnikom, właścicielom koni, ekipom oraz kibicom za wyrozumiałość i zaufanie. Jednocześnie dziękujemy Inspekcji Weterynaryjnej za merytoryczne wsparcie i współpracę.

/opr. mn/

Idź do oryginalnego materiału