Należy do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. Podziwiają ją turyści z całego świata. 10 lat temu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mowa o cerkwi w Kwiatoniu w parafii Uście Gorlickie. W niedzielę, 3 września zaplanowano obchody tej rocznicy. Będzie modlitwa a także koncerty, wystawa, prezentacje książek i ikon, stoiska z regionalnymi potrawami.
Proboszcz parafii Uście Gorlickie ks. Wiesław Czaja, mówi, iż cerkiew w Kwiatoniu jest kościołem filialnym parafii.
– Nasza cerkiew pięknieje, słyszymy takie komentarze, iż jest to najpiękniejsza cerkiew w Polsce. To kościół pomocniczy naszej parafii, gdzie odprawiane są Msze św. Bywa, iż turyści zachwyceni tym miejscem decydują się właśnie w tej świątyni na zawarcie sakramentu małżeństwa.
Turyści przybywają tutaj z całego świata – mówią przewodnicy Maria i Jan Hyra.
– Turyści zachwycają się tym obiektem i twierdzą, iż mają u siebie zabytki, ale kamienne, murowane, a u nas jest ta piękna drewniana świątynia. Przyciąga ona rzesze ludzi. – Są goście z Korei, Wietnamu, Japonii, Peru, Australii i z Wysp Wielkanocnych.
Cerkiew jest wyjątkowym zabytkiem. Wpisanie jej na listę UNESCO było radosnym wydarzeniem – mówi przewodnik Jan Hyra.
– W Polsce jest 17 obiektów wpisanych na listę UNESCO, w tym nasza świątynia. To zaszczyt, euforia i motywacja do dalszej pracy. Świątynia pochodzi z końca XVI i początku XVII wieku. Jest pod wezwaniem świętej Paraskewy. Ikonostas pochodzi z 1903 i 1904 roku, mamy też fragment pierwszego ikonostasu, który jest dla nas można powiedzieć 'dokumentem” na czas powstania świątyni.
Cerkiew była wielokrotnie odnawiana. Kolejne prace są zaplanowane.
– Jest już wykonana renowacja płaszczenicy. Niedawno otrzymaliśmy radosną wiadomość, iż będziemy mieć dotację wynoszącą 900 tys. zł. Te środki będą przeznaczone na wykonanie instalacji przeciwpożarowej, na którą od lat czekaliśmy
– mówi proboszcz ks. Wiesław Czaja.
Obchody 10 – lecia wpisania cerkwi w Kwiatoniu na listę UNESCO rozpocznie w najbliższą niedzielę Msza św. o 14.00 pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Wystąpi Chór Kameralny “Belfersingers’. Ponadto o 17.00 będzie występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Brunar a o 18.30 gwiazdą wieczoru będzie duet ze Śląska Jolanta i Jacek Kierok.
W trakcie imprezy będzie można oglądać wystawę 'Fenomen drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO’. Będzie pokaz sprzętu 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, prezentacje książek i ikon, stoiska z regionalnymi potrawami, animacje i zabawy dla dzieci oraz pokaz motocykli. Całość wydarzenia odbędzie się w plenerze obok cerkwi w Kwiatoniu.
Patronat sprawuje RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.
Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cerkiew można zwiedzać w środy od 9 do 17, w czwartki, piątki, soboty od 9 do 18 a w niedziele i święta od 12 – 17.