Zbiory Muzeum w Ostródzie, mieszczącego się w zamku krzyżackim, wzbogaciły się o wyjątkowy eksponat – anioła chrzcielnego pochodzącego z kościoła ewangelickiego w Jerutkach.
Drewniana rzeźba datowana na 1731 rok trafiła na wystawę dzięki uprzejmości ks. Wojciecha Płoszka. To kolejny przykład tego, jak kooperacja muzeum z podmiotami i osobami z zewnątrz przynosi wymierne efekty. Niedawno placówka nawiązała podobną współpracę z kolekcjonerem Tomaszem Szczepkowskim, który wsparł muzeum swoimi zbiorami. (Więcej na ten temat: link)

Anioły chrzcielne były charakterystycznym elementem wnętrz dawnych kościołów ewangelickich. Ustawiano je na posadzce lub podwieszano pod stropem w pobliżu ołtarza. Drewniana postać z rozpostartymi skrzydłami i wyciągniętą ręką z misą służyła podczas ceremonii chrztu. W trakcie obrzędu anioł był opuszczany na wysokość pozwalającą na wykorzystanie misy z wodą chrzcielną, a po zakończeniu podciągano go z powrotem pod sufit.

Zadowolenia z przekazania zabytku do muzeum nie kryją ostródzcy ewangelicy. Na profilu parafii czytamy:
Nasza parafia wypożyczyła Muzeum w Ostródzie część swoich historycznych zbiorów, które uświetniają ekspozycje muzeum. Szczególnym skarbem jest wyjątkowy i rzadko dziś spotykany anioł chrzcielny z Jerutek (pow. Szczytno). Wiele pokoleń mazurskich ewangelików było w nim ochrzczonych.
Dziękujemy Muzeum w Ostródzie za dobrą współpracę!
Muzeum w Ostródzie zapowiada kontynuowanie współpracy z lokalnymi środowiskami, by przybliżać mieszkańcom historię regionu i ocalać od zapomnienia mazurskie dziedzictwo.