Niemieckojęzyczne Konfrontacje Teatralne o Szwajcarii. 150 aktorów na scenie

10 miesięcy temu

Szwajcaria bohaterem konfrontacji

Niemieckojęzyczne Konfrontacje Teatralne odbyły się już po raz dwunasty – podkreśla Barbara Loch ze Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae. – Tradycyjnie spotkaliśmy się w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowie Opolskim. Uczestniczyło aż siedem szkół i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.

Na scenie GOK-u wystąpiły kolejno: szkoły z Opola – Maliny, Nakła, Gliwic, Sławic, Raszowej, Mechnicy oraz Rogów Kozielskich. W spektaklach w języku niemieckim zagrało ponad 150 dzieci.

Tematem tegorocznych konfrontacji była „Szwajcaria – mały kraj z dużym potencjałem”. Szkoły tworzyły własne scenariusze spektakli, eksponując różne aspekty gospodarki, kultury i obyczajów szwajcarskich.

Niemieckojęzyczne Konfrontacje Teatralne. Nie zabrakło Heidi i bankierów

– Na scenie pojawiła się zatem m.in. Heidi, bohaterka powieści Johanny Spyri związana z Alpami, Jojo Mayer, szwajcarski wirtuoz perkusji i tenisista Roger Federer – relacjonuje Barbara Loch.

– Rekwizytami w spektaklach były popularne szwajcarskie słodycze, cukierki na ból gardła, a także szwajcarskie zegary i zegarki. Nie zabrakło motywu Alp i wędrujących po nich turystów ani Tunelu Świętego Gotarda, do 2000 roku najdłuższego tunelu drogowego na świecie Przewijał się także temat szwajcarskich banków i bankierów. W spektaklach „grała” też muzyka. Zarówno tradycyjna szwajcarska – na rogu alpejskim, jak i nowoczesna, wykonywana na perkusji – podkreśla.

Przedstawienia oglądało jury w składzie: panie Monika Wittek, Maria Sikora, Monika Wójcik-Bednarz i ks. dr Piotr Tarlinski. Miało ono jednak – przy ocenie spektakli – głos doradczy. Niemieckojęzyczne Konfrontacje Teatralne już tradycyjnie już nie miały formy konkursu. Organizatorzy chcieli w ten sposób docenić wysiłek i talent wszystkich uczestników.

Idź do oryginalnego materiału