Niepodległa Seniorom 2024 – uroczystość w Szkole Podstawowej w Zalesiu

2 godzin temu

22 listopada w Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu odbyły się gminne obchody Ogólnopolskiego Dnia Seniora pod hasłem „Niepodległa Seniorom”. Pomysłodawcami i organizatorami tego wydarzenia byli: wójt gminy Zalesie, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu.

Spotkanie rozpoczęło się przemówieniem dyrektor szkoły Teresy Kusiak, która powitała wszystkich przybyłych. Wśród gości, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością, znaleźli się: wójt gminy Zalesie Tomasz Szewczyk, przewodniczący Rady Gminy Zalesie Zbigniew Lustyk oraz jego zastępcy – Grażyna Sposób i Jarosław Podgórski, a także przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Polski Niepodległej w Zalesiu Diana Kozłowicz-Pykacz.

W swoim przemówieniu dyrektor wyraziła wdzięczność seniorom z terenu gminy za tak liczne przybycie i podkreśliła, iż ta uroczystość jest doskonałą okazją do wzmacniania pokoleniowej więzi między młodymi i starszymi członkami lokalnej społeczności. Przypomniała także, iż seniorzy są skarbnicą wiedzy i doświadczenia dla swoich dzieci, wnuków i prawnuków, dlatego należy dbać o te relacje.

W dalszej kolejności głos zabrał Tomasz Szewczyk. Wójt w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, ze Szkoła Podstawowa w Zalesiu jest placówką, które nie tylko dba o edukację i wychowanie młodych ludzi, ale dzięki takim inicjatywom jak „Niepodległa Seniorom”, stała się również miejscem międzypokoleniowej integracji naszego środowiska lokalnego. Zaznaczył także, iż gminne obchody święta seniorów pokazują wyjątkową więź łączącą nas wszystkich – stały się okazją do wspólnej zabawy, miło i atrakcyjnie spędzonego czasu oraz wyrazem wdzięczności i uznania dla starszych mieszkańców gminy.

Kolejnym punktem wydarzenia były występy artystyczne, zaprezentowane przez uczniów z klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Najmłodsi członkowie szkolnej społeczności dali popis swoich talentów muzycznych i tanecznych. Ich program obejmował: pokaz tańca narodowego poloneza w wykonaniu uczniów klas pierwszych pod kierunkiem Edyty Romać i Anny Sobol; piosenkę „Czerwone jabłuszko”, odśpiewaną przez dzieci z oddziałów przedszkolnych 0c i 0d, pod opieką Sławomiry Szewczuk, Iwony Danieluk i Katarzyny Pawłowskiej; taniec z chustami dzieci z oddziału 0b, przygotowany przez Weronikę Pawluczuk; występ taneczny przedszkolaków z oddziału 0a pod opieką Sylwii Dmitruk oraz prezentacja piosenki „Czerwone jabłuszko” (śpiew acapella) w wykonaniu uczniów z klas II-III, pod kierunkiem Małgorzaty Minakowskiej, Agaty Dawidek oraz Elżbiety Malinowskiej-Knap.

Główną atrakcją obchodów był koncert zespołu muzycznego Guzowianki, który dzięki swojej działalności artystycznej dynamizuje i ożywia muzykę ludową oraz kulturę tradycyjną. Jest to swego rodzaju pomost między bogatą dawnością a innowacyjną współczesnością. Zaprezentowane w trakcie występu utwory umiliły wspólne świętowanie i dostarczyły uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

Po części artystycznej goście oraz szkolna społeczność udali się na słodki poczęstunek przy kawie i herbacie, przygotowany przez Radę Rodziców. Był to czas na rozmowę, wspomnienia, a także wzajemną wymianę doświadczeń – młodzieży i seniorów.

tekst Ernest Kuszneruk

zdjęcia Agata Dawidek

Idź do oryginalnego materiału