Niewidomi mają swoje święto

1 rok temu
Zdjęcie: 13.10.2023. Kielce. Dzień Osób Niewidomych i Słabowidzących / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Mszą świętą, pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego rozpoczęły się w Kielcach Międzynarodowe Obchody Dnia Białej Laski. To święto osób niewidomych i słabowidzących.

Jego ideą jest zwrócenie uwagi na to, iż osoby z dysfunkcją wzroku mają takie samo prawo do godnego życia, jak ludzie w pełni zdrowi. Jego celem jest także zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy, z którymi na co dzień spotykają się te osoby, przypomina Marian Rafał Zakrzewski, prezes Polskiego Koła Niewidomych koło Kielce.

– To istotny dla nas dzień. Pokazujemy, iż tacy ludzie też istnieją, wzajemnie sobie pomagają. Chcemy żyć jak inni, uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym – podkreślił Marian Rafał Zakrzewski.

Mirosław Szymczyk, prezes zarządu okręgu świętokrzyskiego Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach przyznaje, iż dziś dzięki nowym technologiom, osobom z dysfunkcją wzroku żyje się łatwiej niż kilkadziesiąt lat temu.

– Teraz niewidomi mają o tyle lepiej, iż mogą korzystać m.in. z komputerów, telefonów, jest też dużo sprzętu mówiącego, np. wagi, ciśnieniomierz. Osoba niewidoma może także swobodnie zrobić herbatę. To dzięki tzw. miernikowi poziomu cieczy. Nie trzeba szukać kogoś, kto by wlał do szklanki wrzącą wodę. Pod tym względem jest o wiele lepiej niż było kiedyś – przyznał Mirosław Szymczyk.

Dzień Białej Laski, to doskonała okazja żebyśmy jako społeczeństwo uświadomili sobie jako społeczeństwo, iż są wśród nas ludzie dotknięci specyficzną niepełnosprawnością, bo albo mają ograniczone widzenie albo są niewidomi – mówi senator Krzysztof Słoń.

– Zupełnie inaczej postrzegają ten świat. Są pozbawieni wielu wrażeń, których nie są pozbawieni ludzie na co dzień mogący widzieć co się dzieje dookoła. Tym bardziej więc biała laska powinna uwrażliwić nas na potrzeby tego środowiska i coraz bardziej zmieniać naszą rzeczywistość oraz wspierać niewidomych i niedowidzących w tym, aby mogli odnajdywać miejsce w naszym społeczeństwie – dodał.

– Myślę, iż programy, które realizuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyczynią się do poprawy ich jakości życia – powiedział Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON.

– W najbliższym czasie będziemy podpisywać w programie „Dostępna przestrzeń publiczna”, na realizację którego w województwie świętokrzyskim otrzymaliśmy 6,7 mln zł, a w skali całego kraju 120 mln zł. Dzięki temu programowi uda się dostosować wiele miejsc pod potrzeby osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób mających dysfunkcję wzroku – dodał Andrzej Michalski.

Lubię spotykać się z ludźmi, którzy patrzą na życie inaczej, ludzi doświadczonych przez życie, przez los, powiedział Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.

– Podczas rozmów z osobami niewidomymi, czy słabowidzącymi uczę się pokory do życia. Człowiek często ma wszystko, a mimo to cały czas chce więcej. Ludzie, którzy mogliby mieć pretensje do losu, do życia cieszą się życiem, cieszą się sobą, cieszą się wszystkim. Tylko brać z nich przykład – dodał Henryk Milcarz.

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski, członkowie Polskiego Związku Niewidomych, jego sympatycy i osoby wspierające tę organizację otrzymały statuetki aniołów wykonane przez pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej w Końskich.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski ustanowiony został w 1993 roku przez Europejską Unię Niewidomych.

Idź do oryginalnego materiału