Niezwykła opowieść o Awicie Szubercie wielowymiarowym fotografie z Oświęcimia

oswiecimonline.pl 2 miesięcy temu

„Awit Szubert – wielowymiarowy fotograf z Oświęcimia. Materiały pokonferencyjne” – to tytuł najnowszej książki wydanej przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Awit Szubert – wielowymiarowy fotograf z Oświęcimia

Konferencja poświęcona postaci wybitnego twórcy została zorganizowana przez muzeum w kwietniu 2023 r. Dzięki prelegentkom: Katarzynie Marko z Muzeum Fotografii w Krakowie, dr. Barbarze Konwerskiej z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Barbarze Alinie Węglarz z Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya w Szlachtowej koło Szczawnicy – oddział Muzeum Ziemi Sądeckiej i ich wystąpieniach uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak różnorodna była aktywność fotograficzna Awita Szuberta. Usłyszeli również, czemu jest bardziej znany w Wieliczce, Zakopanem i Szczawnicy niż w Oświęcimiu.

Awit Szubert – wielowymiarowy fotograf z Oświęcimia

Zaprezentowane na konferencji referaty pozwoliły poznać naszego bohatera jako znakomitego portrecistę (m.in. słynnej aktorki Heleny Modrzejewskiej), pioniera fotgrafii górskiej Pienin i Tatr czy fotografii podziemnych chodników kopalń w Wieliczce i Sierszy. Był także współpracownikiem Artura Grottgera, Juliusza Kossaka, Henryka Siemiradzkiego, Jana Matejki, dla których wykonywał reprodukcje ich prac. Jak pokazała historia jego życia, Awit Szubert był także rzutkim przedsiębiorcą, który nie tylko założył, ale również rozbudował swoje atelier fotograficzne w Krakowie i Szczawnicy – napisała we wstępie do publikacji Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Awit Szubert – wielowymiarowy fotograf z Oświęcimia

Książka poświęcona Awitowi Szubertowi liczy 132 strony. Zawiera ponad 100 wysokiej jakości ilustracji i zdjęć wydrukowanych na papierze kredowym. Ma twardą oprawę oraz atrakcyjną szatę graficzną. W pierwszych trzech rozdziałach znalazły się wystąpienia prelegentek. W czwartym, ostatnim, muzeum umieściło 23 fotograficzne dzieła artysty z własnych zbiorów. Oryginały można było obejrzeć na wystawie czasowej towarzyszącej konferencji.

Wydawnictwo można kupić w sklepiku muzealnym na parterze budynku przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu w godzinach otwarcia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Kosztuje 60 zł.

Awit Szubert – wielowymiarowy fotograf z Oświęcimia
Idź do oryginalnego materiału