
Lipiec 1980 roku zapisał się w historii jako czas buntu i determinacji. To właśnie wtedy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego wybuchł protest, który dziś określany jest mianem Świdnicki Lipiec. Fala zapoczątkowanych na Lubelszczyźnie strajków stała się preludium do narodzin „Solidarności”. W tym roku przypada 45. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji Miejski Ośrodek Kultury, Miasto Świdnik oraz Komisja Międzyzakładowa WSK „PZL-Świdnik” S. A. zapraszają na wyjątkowe koncerty, przypominające o jedności mieszkańców.
– To czasy, kiedy trzeba było odważyć się i upomnieć o prawa pracownicze oraz zwykłego, szarego człowieka. Po doświadczeniach z poprzednich lat, z Wybrzeża, Radomia czy URSUS-a, gdzie protesty robotnicze zostały krwawo stłumione, społeczeństwo było pełne obaw. Ciężko było o organizację protestów w ośrodkach, które wcześniej tego doświadczyły. Lubelszczyzna z kolei kojarzyła się raczej z obszarem rolniczym. Nikt nie spodziewał się, iż tu zostanie wzniecona iskra, iż stąd ruszy lawina, jak śpiewa Krzysztof Cugowski. Dla komunistycznych władz było to ogromne zaskoczenie, ale z drugiej strony pozwoliło to na działanie i trochę inne podejście do protestu. Stąd też decyzja, żeby nie wychodzić na ulice, tylko zostać na terenie zakładu. Świdnicki Lipiec to wydarzenie, które dało początek demokratycznej Polsce. Każdego roku staramy się o tym przypominać. Jest także jednym z filarów tożsamości świdniczan – mówi Andrzej Kuchta, Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” WSK „PZL-Świdnik” S.A.
– Świdnicki Lipiec to symbol odwagi naszych mieszkańców, ale także istotny krok na drodze do wolnej Polski. Jesteśmy dumni, iż to właśnie tutaj rozpoczął się protest, który stał się częścią historii całego kraju. W 45. rocznicę jego wybuchu zapraszam wszystkich do wspólnego upamiętnienia tamtych dni – podkreśla burmistrz Marcin Dmowski.
Obchody rozpoczną się 11 lipca o godz. 10.00 złożeniem kwiatów i okolicznościowymi przemówieniami przy pomniku „Świdnickiego Lipca” na terenie PZL-Świdnik. Po południu wiele będzie się działo na placu Konstytucji 3 maja. O godz. 18.00 wystąpi Monika Kowalczyk, świdnicka wokalistka i finalistka tegorocznych „Debiutów” w Opolu. Gwiazdą piątkowego wieczoru będzie Natalia Szroeder. Artystka ma na swoim koncie trzy albumy, w tym wydany w 2024 roku krążek „REM”, który przyniósł jej nominację do nagrody Fryderyk 2025.
Sobotni program zapowiada się równie atrakcyjnie. Koncerty rozpocznie występ Świdnik Gospel Choir pod dyrekcją Grzegorza Głucha. Niezwykły chór, w którego wykonaniu usłyszymy piosenki z repertuaru m.in. Czesława Niemena czy Grzegorza Ciechowskiego, o godz. 18.00 zaśpiewa „Opowieść o Lipcu ‘80”. Wisienką na torcie sobotnich wydarzeń będzie koncert legendarnego zespołu Lombard, którego twórczość doskonale oddaje realia lat 80.
Zarówno w piątek, jak i sobotę na najmłodszych będzie czekało dmuchane miasteczko zabaw. Plac będzie dostępny w godz. 14.00-19.00, na terenie przy muszli koncertowej CUS.
– To ważna rocznica, dlatego chcemy uczcić ją w wyjątkowy sposób. Zaśpiewają dla nas artyści, którzy zachwycają głosem i twórczością. Zapraszamy na wszystkie koncerty oraz wydarzenia towarzyszące – mówi Monika Wójcik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.
Co jeszcze w programie?
13 lipca, o godz. 10.00, w kościele pw. NMP Matki Kościoła zostanie odprawiona msza św. w intencji bohaterów Świdnickiego Lipca.
Tego samego dnia chętni wezmą udział w akcji organizowanej przez Klub Honorowych Dawców Krwi PCK. im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik. W godz. 8.00-12.30 przed świątynią zaparkuje ambulans Regionalnego Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Krwiodawcą może zostać osoba, która ukończyła 18 lat (musi posiadać przy sobie dokument tożsamości), waży nie mniej niż 50 kg, cieszy się ogólnym dobrym stanem zdrowia. Chętni powinni być po lekkim śniadaniu, wypoczęci, a dwie doby przed donacją nie mogą spożywać alkoholu.
Z okazji 45. rocznicy Świdnickiego Lipca przygotowano również wiele innych wydarzeń towarzyszących. Pierwsze – XVI Wakacyjny Mundial o Puchar Świdnickiego Lipca – już za nami. Na wspólną zabawę zaprasza również Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. 11 lipca, między godz. 10.00 a 18.00 w bibliotece głównej będzie można pograć w gry z PRL-u.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku, Miasto Świdnik, Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” WSK „PZL-Świdnik” S.A.
Partnerzy: Fundacja Promocji Solidarności, Powiat Świdnicki w Świdniku, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, Kulturalna Oranżeria, Centrum Usług Społecznych, Miejsko-Powiatowy Szkolny Związek Sportowy, Klub Honorowych Dawców Krwi PCK. im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik
Patronat honorowy: burmistrz Marcin Dmowski, starosta Waldemar Jakson
Sponsor główny: Perła – Browary Lubelskie S. A.
Sponsorzy: Trilux, P. K. Pegimek, PEC Świdnik, Remondis Świdnik, Pogotowie Reklamowe, Galeria Venus, Hotel Avion, SKOK Świdnik
Patronat medialny: portal Świdnik – wysokich lotów, Głos Świdnika, Miasto!, TVP3 Lublin, TVP Info, Polskie Radio Lublin, portal lublin112.pl, Dziennik Wschodni, Tygodnik Solidarność