Nigdy nie jest za wcześnie na profilaktykę. Nowy program badań „Moje Zdrowie”

4 godzin temu
Zdjęcie: Nigdy nie jest za wcześnie na profilaktykę. Nowy program badań „Moje Zdrowie”


Ruszył program bezpłatnych badań profilaktycznych „Moje Zdrowie. Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej”. Jest on skierowany do osób powyżej 20. roku życia. Pacjenci będą mogli wypełnić specjalną ankietę, a następnie na jej podstawie otrzymają indywidualny zestaw badań diagnostycznych.

– Profilaktyka pozwala zapobiec wielu chorobom – mówi prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych USK nr 1 w Lublinie. – Taka najwcześniejsza profilaktyka pierwotna chorób cywilizacyjnych, które mają swój początek w młodości. Ta dotychczasowa cezura wiekowa, 40 lat i wyżej, to często było już za późno. Zwłaszcza, iż organizm młodego człowieka jest bardziej podatny na te działania profilaktyczne i one są skuteczniejsze zdecydowanie niż u osób 40 plus, u których niektóre powikłania już się rozwinęły. Wtedy jest wskazanie do leczenia, a nie do profilaktyki. Zawsze aktualna jest prawda, iż lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czy młodzi ludzie powinni robić badania profilaktyczne?

– Zależy do historii chorób w rodzinie – odpowiadają lublinianie. – Poza tym chyba nie. Może lepiej po „trzydziestce”.

– Bardzo często na choroby układu sercowo-naczyniowego chorują młodzi mężczyźni – zauważa Marzena Boguń-Hajkowska, specjalistka medycyny rodzinnej z przychodni Farmed w Lublinie. – Coraz częściej mamy pacjentów płci męskiej, którzy mają nadciśnienie, zaburzenia lipidowe i niestety mają za sobą epizody udaru mózgu. To wynika z tego, iż przede wszystkim jesteśmy narażeni na stresy, które dopadają każdą grupę wiekową w tej chwili. Poza tym choroby cywilizacyjne występują też na podłożu czynników stresowych.

– Niestety w naszej psychice jest coś takiego, iż nie będę się badać, bo a nuż mi coś wykryją – dodaje prof. Dzida. – Trudno z tym walczyć. Nasza natura jest taka, iż uważamy, iż te programy to „poławianie” ludzi chorych. Od razu będziemy ich metkować i leczyć. To nie o to chodzi. Chodzi o to, żeby samemu się sprawdzić, iż jest ze mną wszystko w porządku i uspokoić się powiedzmy na trzy lata, do następnego badania.

– Program Moje Zdrowie pozwoli nam wykryć przede wszystkim choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia lipidowe, choroby wątroby, m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C – wylicza Marzena Boguń-Hajkowska. – Pozwoli nam też wykryć wczesne postacie chorób nowotworowych. W tym pakiecie Moje Zdrowie mamy możliwość wystawienia skierowania na badanie kału na krew utajoną nowoczesną metodą, co pozwoli nam na wczesne wykrycie np. choroby nowotworowej jelita grubego. W badaniach 40 plus, w tym poprzednim badaniu profilaktycznym, udało nam się wykryć kilka przypadków chorób nowotworowych jelita grubego u osób powyżej 50. roku życia.

– Sama świadomość, czy jesteśmy zdrowi czy nie. Każdy powinien to wiedzieć. Nie tylko młodzi ludzie, ale i starsi – uważa młoda kobieta. – Część osób dowiaduje się dosyć późno. Póki ja nie miałem dolegliwości też się profilaktycznie nie badałem – opowiada mężczyzna. – Gdyby to wcześniej było wykryte to może miałbym lepszy komfort życia.

– Bardzo zachęcam do skorzystania z tych badań właśnie przez osoby zdrowe między 20. a 40. rokiem życia – namawia prof. Grzegorz Dzida. – To jest idealny moment, żeby sprawdzić swój stan zdrowia. o ile coś nas zaniepokoi, wyniki badań trafią do lekarz POZ i on powie co z tym dalej robić. Czy trzeba zmienić styl życia, dietę czy może pogłębić diagnostykę, bo jest możliwość panelu badań poszerzonych.

Wziąć udział w programie można wypełniając ankietę przez Internetowe Konto Pacjenta, aplikację Moje IKP lub bezpośrednio w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wypełniony formularz trafi do wskazanego przez pacjenta POZ, który wystawi skierowanie na badania.

InYa / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału