Nika Kvekveskiri zadebiutował na Euro. Jednak drużynie nie pomógł

2 dni temu

Pomocnik Lecha Poznań, Nika Kvekveskiri wreszcie zadebiutował na mistrzostwach Europy podczas niedzielnego meczu z Hiszpanią. Gruzja przegrała 1:4.

Nika Kvekveskiri wraz ze swoją reprezentacją dokonał historycznego wyczynu. Gruzja po raz pierwszy w swojej historii dotarła na turniej rangi mistrzowskiej. Ich występ na niemieckich boiskach okazał się jedną z największych niespodzianek fazy grupowej EURO 2024. Gruzini zdobyli cztery punkty, remisując 1:1 z Czechami i sensacyjnie wygrywając 2:0 z Portugalią, co pozwoliło im awansować do 1/8 finału.

Debiut Kvekveskiriego

Pomimo sukcesów reprezentacji Gruzji, Nika Kvekveskiri musiał czekać na swój debiut na mistrzostwach Europy aż do ostatniego meczu na turnieju. Selekcjoner Willy Sagnol nie dał mu szansy występu w meczach z Czechami, Portugalią ani Turcją, którą Gruzini przegrali 1:3. Dopiero w spotkaniu z Hiszpanią, jednym z największych faworytów do zwycięstwa w turnieju, Kvekveskiri pojawił się na boisku na nieco ponad 10 minut przed końcem meczu, przy stanie 3:1 dla Hiszpanów.

Mecz Hiszpania – Gruzja

Mecz z Hiszpanią rozpoczął się obiecująco dla Gruzinów, którzy objęli prowadzenie w 18. minucie. Jednak Hiszpanie później gwałtownie przejęli inicjatywę i zdobyli cztery bramki (Rodri, Fabian Ruiz, Nico Williams oraz Dani Olmo). Ostatecznie Gruzja przegrała 1:4 i pożegnała się z turniejem.

Pomimo porażki, występ Niki Kvekveskiriego na EURO 2024 jest znaczącym osiągnięciem. Stał się on siódmym w historii zawodnikiem Lecha Poznań, który zagrał na mistrzostwach Europy, dołączając do elitarnego grona piłkarzy „Kolejorza” z doświadczeniem na międzynarodowej scenie. Wcześniej grali: Tamas Kadar, Rafał Murawski, Gergo Lovrencsics, Tymoteusz Puchacz, Lubomir Satka, Bartosz Salamon.

Szansę na debiut przez cały czas ma Miha Blazić. Słowenia zmierzy się dzisiaj, 1 lipca z Portugalią.