Noc Muzeów w szkole w Jełowej. Było coś dla dzieci i dla dorosłych

2 godzin temu

„Nasza szkoła zamieniła się w wyjątkowe centrum edukacji historycznej, stając się miejscem spotkania mieszkańców regionu z historią II wojny światowej” – napisano na stronie internetowej szkoły. Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Śląskiego, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych, Archiwum Państwowego w Opolu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Jełowej, odbyła się Noc Muzeów. Wydarzenie przyciągnęło licznych gości, zarówno młodszych, jak i starszych.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była II wojna światowa. W programie znalazły się liczne atrakcje. Wśród nich tematyczne warsztaty edukacyjne dla uczniów, wciągające wystawy, inspirujące prelekcje ekspertów dla dorosłych oraz projekcja filmu historycznego.

Uczestnicy mieli okazję zobaczyć unikatowe eksponaty, oryginalne dokumenty i fotografie z czasów wojny, pochodzące z zasobów Archiwum Państwowego oraz Muzeum Jeńców Wojennych. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży. W interaktywny sposób przybliżały codzienność życia w czasach wojny. Od szyfrowania wiadomości, przez tworzenie gazetki z lat 40., po naukę o symbolach i kodach wojskowych.

Noc Muzeów w Jełowej. Powtórka za rok

– To był rzeczywiście wyjątkowy projekt. To dla nas wydarzenie premierowe. Bo jeszcze nigdy nie organizowaliśmy Nocy Muzeów poza Opolem i poza naszym archiwum. I jesteśmy tym testem pozytywnie zaskoczeni – mówi Małgorzata Blach-Margos z Archiwum Państwowego w Opolu.

– Wydarzenie rozpoczęło się wręczeniem nagród w konkursie plastycznym. W jego ramach dzieci miały zaprojektować pocztówkę przedstawiającą Jełową w 1945 roku. Prace były bardzo piękne. Dzieciaki – podzielone na dwie kategorie wiekowe – pokazały Jełową tak, jak ją zapamiętały ze wspomnień babć i dziadków. Do każdej z prac należało dołączyć tekst adresowany do konkretnej osoby. Jedna z dziewczynek, bardzo mnie to wzruszyło, napisała do mieszkającej za granicą babci – opisuje.

Noc Muzeów w Jełowej –

Dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych wygłosił wykład o obozach w Kluczborku i Bąkowie oraz ich ewakuacji. Mirosław Leśniewski z Archiwum Państwowego w Opolu mówił o historii Jełowej przed i w trakcie wojny. Archiwum pokazało też wystawę „Zaczęło się w powietrzu” autorstwa tegoż Mirosława Leśniewskiego, Przemysława Jagiełły oraz Sabiny Pachuty.

– Frekwencja w Noc Muzeów w Jełowej była bardzo dobra. Wykłady odbyły się w pełnych salach. Wszyscy uważnie słuchali. Cała szkoła była pięknie udekorowana. W przyszłym roku planujemy kolejną edycję – podkreśla Małgorzata Blach-Margos.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału