Jakie zasady należy stosować podczas korzystania z przejścia dla pieszych oraz jak najlepiej umieścić opaskę odblaskową? Tego między innymi mogły dowiedzieć się dzieci ze szkoły podstawowej w Bilczy, podczas spotkania pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły i do domu”. Każde dziecko otrzymało także opaskę odblaskową.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, która jest inicjatorką akcji podkreśla, iż odblask jest niewielkim przedmiotem, ale jego używanie może uratować życie.
– Bardzo ważna jest edukacja już od małego, aby ci wszyscy, którzy niebawem będą użytkownikami dróg, jako piesi czy rowerzyści, wiedzieli jak korzystać z nich bezpiecznie. Dlatego wspólnie z policjantami oraz samorządami powiatu kieleckiego zorganizowałam akcję informacyjną dla uczniów – wyjaśnia.
Jak podkreśla komisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, każdy pieszy czy rowerzysta, używający elementów odblaskowych jest dużo lepiej widoczny dla kierującego pojazdem niż osoba, która ich nie ma.
– Wszyscy powinniśmy zapamiętać, iż jakikolwiek element odblaskowy, noszony w sposób prawidłowy powoduje, iż jesteśmy widoczni dla kierującego choćby z odległości 150 metrów. Im większy element odblaskowy tym lepiej. Zachęcamy szczególnie do używania kamizelek odblaskowych, dzięki którym jesteśmy widoczni praktycznie z każdej strony – dodaje.
Filip Banasik z klasy pierwszej wie, jakie zasady obowiązują podczas korzystania z przejścia dla pieszych.
– Przed wejściem na pasy, trzeba się rozejrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo. jeżeli nie nadjeżdża żaden pojazd, można przejść na drugą stronę. Dobrze jest także, aby podczas przechodzenia trzymać w górze prawą rękę. Jest to sygnałem dla nadjeżdżającego kierowcy, iż jesteśmy na pasach – wyjaśnia.
Dotychczas w ramach akcji zorganizowano pięć spotkań, które odbyły się w Bodzentynie, Wzdole Rządowym, Bielinach, Łagowie i Masłowie, a wzięło w nich udział ponad 1,5 tys. uczniów. W 2024 roku akcja będzie kontynuowana.