— Będzie to bardzo nowoczesny obiekt składający się z dwóch elementów. Z budynku starego, który jest po mojej prawej ręce i z budynku nowego, który jest po lewej ręce. Skonstruowane dwie bryły, które dadzą piękny efekt — wyjaśnia Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.
— o ile chodzi o budynek istniejący, zostanie on przebudowany w takiej formie, iż wymieniamy stropy, wymieniamy konstrukcję dachu, robimy nowe pokrycie dachu, tak jak Państwo widzicie za mną, panowie pracują. Wymieniamy okna. Gmina podpisał umowę na dofinansowanie z funduszy europejskich, właśnie na docieplenie tego starego budynku. Jest to kwota około dwóch milionów stu tysięcy złotych. W tej starej części będzie znajdować się administracja biblioteki, będą też zaplecza socjalne — tłumaczy Beata Parma-Ciejka, wydział remontów i inwestycji w urzędzie gminy Długołęka.
Nowa biblioteka powstaje przy ulicy Słonecznej. Swojej euforii nie kryje dyrektor gminnej biblioteki publicznej w Długołęce, Ewa Bubień.
— To jest nasze spełnienie wieloletnich marzeń o nowoczesnej, przestronnej, przyjaznej czytelnikom biblioteki XXI wieku i taką właśnie będzie ta nasza biblioteka — wyjaśnia dyrektor gminnej biblioteki publicznej w Długołęce.
Oprócz tradycyjnych zbiorów biblioteka zaoferuje stworzenie przestrzeni do pracy cichej, warsztatów edukacyjnych czy spotkań autorskich.
— Będzie też taki kącik dla dzieci, który pozwoli właśnie prowadzić zajęcia takie typowo czytelnicze. Są takie plany, iż będą takie zajęcia dla mam z dziećmi, właśnie czytanie tym najmłodszym. Będzie możliwość wyjścia na zewnątrz, będzie piękny taras taki otoczony zielenią, gdzie będzie można spędzać czas właśnie w tym okresie wiosenno-letnim z dzieciaczkami i właśnie im czytać bajki. o ile chodzi o piętro, to na piętrze mamy czytelnię, mamy też salę wielofunkcyjną — informuje Beata Parma-Ciejka, wydział remontów i inwestycji w urzędzie gminy Długołęka.
— Mamy takie plany bardzo szerokie, planujemy utworzyć dział dokumentów życia społecznego, który będzie gromadził informacje o naszej gminie. Będzie piękny, przestrzenny oddział dla maluszków, dla dzieci, będzie cicha czytelnia, nowoczesna czytelnia, składnice akt osobowych, bo to też jest bardzo ważne. Ale też planujemy ze względu na nasze szerokie działania podejmować, robimy to już oczywiście, spotkanie z ciekawymi ludźmi. Kiedyś było spotkanie z Mariuszem Szczygłem, który nam obiecał, iż jak powstanie nowa biblioteka, to przyjedzie na otwarcie i mam nadzieję, iż spełni się jego obietnica i nasza — mówi Ewa Bubień.
— Warto też wspomnieć o tym, iż nie będzie ogrodzeń, nie będzie furtek, cały ten teren zostanie otwarty dla mieszkańców. Mamy też dodatkowo projekt zieleni, mamy projekt małej architektury, także tutaj będziemy zapraszać wszystkich, żeby jak najwięcej korzystać z tego budynku — dodaje Beata Parma-Ciejka, wydział remontów i inwestycji w urzędzie gminy Długołęka.
Jak podkreśla Ewa Bubień, biblioteka będzie miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli nie tylko spędzać czas w miłej i przyjaznej atmosferze, ale również aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym.
— Jest to ukłon dla naszych czytelników, żeby czuli się dobrze, komfortowo i korzystali jak najszerzej z naszej oferty — podkreśla dyrektor gminnej biblioteki publicznej w Długołęce, Ewa Bubień.
— Czytanie jest bardzo istotną rzeczą w naszym życiu i musimy dbać o to, żeby nasi mieszkańcy, wszyscy ludzie mieli możliwość korzystania z zasobów bibliotecznych i też z tego, żeby mogli się spotkać. A to z tyłu będzie taką „wisienką na torcie” i zwieńczeniem całego starania o to, żeby ta biblioteka w gminie Długołęka, na którą zasługują nasi mieszkańcy powstała — mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.