Nowa karetka służyć będzie mieszkańcom województwa łódzkiego

3 dni temu

Nowoczesny i specjalistyczny ambulans od piątku (5 lipca) będzie wyjeżdżał na pomoc mieszkańcom powiatów: skierniewickiego, brzezińskiego, łowickiego i zgierskiego. Karetka wraz z wyposażeniem kosztowała blisko 860 tys. zł, z czego niecałe pół miliona to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego. Pozostałe środki w kwocie ponad 340 tys. zł przekazała Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

To wyjątkowy dzień dla mieszkańców województwa łódzkiego. Przekazujemy im nowoczesny ambulans. Najważniejsze jest, iż to sami mieszkańcy zgłosili do budżetu obywatelskiego projekt zakupu ambulansu. Oddali też na to zadanie ponad 6,5 tysiąca głosów. Dzięki temu możemy cieszyć się z kolejnego nowoczesnego sprzętu w naszym regionie. Ambulans będzie stacjonował w Lipcach Reymontowskich. To styk czterech powiatów: skierniewickiego, brzezińskiego, łowickiego i zgierskiego. Dla samorządu województwa łódzkiego to bardzo ważne, iż tak specjalistyczny sprzęt trafia nie tylko do Łodzi, ale także do mniejszych miejscowości w województwie i może służyć całemu naszemu regionowi. Oczywiście, sprzęt jest ważny, ale ważne są także zespoły ratownicze, dlatego korzystając z okazji, chciałabym podziękować wszystkim ratownikom, którzy udzielają pierwszej pomocy za ich oddanie, za ich ciężką pracę, która często bywa pracą bardzo niebezpieczną – podkreślała podczas konferencji prasowej zorganizowanej w WSRM w Łodzi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.


Ambulans marki Volkswagen Crafter wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów oraz klimatyzację postojową, która pozwala zapewnić stałą temperaturę w przedziale medycznym, co zwłaszcza w czasie upałów znacznie podnosi komfort pacjentów oraz personelu medycznego. Karetka wyposażona jest ponadto m.in. w elektryczne nosze o udźwigu do 318 kilogramów, krzesełko kardiologiczne, a także urządzenie do automatycznej kompresji klatki piersiowej. Jest ono wykorzystywane w przypadku nagłego zatrzymania krążenia i umożliwia prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej również podczas transportu pacjenta do wyspecjalizowanych ośrodków. Dzięki temu pacjent ma większe szanse na przeżycie.

Posłuchaj konferencji:


Fot. lodzkie.pl

Idź do oryginalnego materiału