Sala gimnastyczna, osobne gabinety terapii dla dorosłych i dzieci, nowoczesny sprzęt i przede wszystkim – więcej miejsca. Pracownia Rehabilitacji w Szpitalu Śląskim w Cieszynie właśnie zmieniła lokalizację. od dzisiaj mieści się w Pawilonie E, tuż obok poradni rehabilitacyjnej i poradni wad postawy.
Zmiany to efekt szerszej modernizacji całego szpitala. Dzięki środkom z Funduszu Medycznego w wysokości 15 milionów złotych przebudowywany jest Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz część pracowni diagnostycznych. Żeby zrobić na to miejsce, część szpitalnych jednostek – w tym rehabilitacja – musiała się przeprowadzić. Dla pacjentów wyszło to na plus.
W pracowni rocznie rehabilituje się blisko 2 tysiące pacjentów – zarówno po urazach, operacjach, jak i z przewlekłym bólem czy wadami postawy. Rehabilitacja nie ogranicza się tu tylko do ćwiczeń. To też masaże, fizykoterapia, terapia manualna, neuromobilizacje i nowoczesne techniki leczenia bólu.
Nasza doświadczona kadra umiejętnie i indywidualnie dopasowuje proces rehabilitacji do każdego pacjenta, co sprawia, iż jesteśmy skuteczni. W etapie przywracania sprawności ważne jest podejście chorego, słuchanie naszych porad i nauka dobrego wykonywania ćwiczeń również samodzielnie w domu – mówi mgr Joanna Mendroch, Kierownik Pracowni Rehabilitacji Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Wśród sprzętów, które wspierają pacjentów w powrocie do sprawności, jest m.in. laser wysokoenergetyczny – skuteczny w leczeniu m.in. ostrogi piętowej, łokcia tenisisty czy bólu kręgosłupa. niedługo do użytku trafi także aparat do drenażu limfatycznego z 24-komorowymi „spodniami” i szerokim wyborem programów terapeutycznych.
Nowa lokalizacja to także przyjazna przestrzeń dla najmłodszych. Gabinet dla dzieci urządzono z myślą o ich komforcie, a cały proces leczenia – jak podkreśla kadra – opiera się na indywidualnym podejściu i edukacji zdrowotnej.
Ale to nie wszystko. Rehabilitacja to także zwrócenie uwagi na najbardziej podstawowe czynności, jakie wykonujemy, chociażby poprawne wstawanie z łóżka rano, siedzenie przed komputerem czy odpowiednio dobrany materac. Już małe, świadome zmiany mogą odegrać kluczową rolę w codziennym, lepszym funkcjonowaniu.
Pacjenci mogą korzystać z usług rehabilitacyjnych w ramach NFZ (po wcześniejszym skierowaniu), ale także prywatnie. Dla osób decydujących się na odpłatne wizyty przygotowano pakiety zabiegów i konsultacje fizjoterapeutyczne.