Szpital św. Rafała uruchomił nową, piątą salę operacyjną. Została zaprojektowana z myślą o zwiększeniu precyzji zabiegów chirurgicznych oraz zapewnieniu większego bezpieczeństwa pacjentom.
Nowa sala wyposażona jest w zaawansowany system obrazowania śródoperacyjnego, który umożliwia kontrolę w czasie rzeczywistym. Technologia ta wspiera chirurgów na każdym etapie operacji, od planowania nacięcia aż po umiejscowienie implantów i śrub. Trójwymiarowy obraz towarzyszący zespołowi medycznemu przez cały czas trwania zabiegu pozwala na zmniejszenie ryzyka powikłań i zwiększa przewidywalność leczenia.
Według Iwony Kazek, dyrektor operacyjnej Szpitala św. Rafała, otwarcie nowej sali operacyjnej pozwoli na zwiększenie dostępności świadczeń medycznych oraz skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi. Nowe zaplecze techniczne ma także wspierać zespoły medyczne w codziennej pracy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego standardu leczenia.
– Dbamy o to, by każdy pacjent – niezależnie od trybu przyjęcia do szpitala – miał dostęp do leczenia na wysokim poziomie. Sukcesywnie wzmacniamy naszą bazę techniczną i organizacyjną – podkreśliła Iwona Kazek.
Jak informuje prof. dr hab. n. med. Ryszard Czepko, ordynator Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Szpitala św. Rafała, dzięki śródoperacyjnemu obrazowaniu możliwa jest bieżąca kontrola każdego etapu zabiegu. Pozwala to na sprawniejsze przeprowadzanie operacji, skrócenie ich czasu oraz zmniejszenie obciążenia dla pacjentów.
Nowoczesne technologie stosowane w nowej sali operacyjnej umożliwiają również zmniejszenie narażenia na promieniowanie rentgenowskie oraz przyczyniają się do szybszej rekonwalescencji pacjentów. Z nowej sali korzystają zarówno osoby leczone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i pacjenci komercyjni.