W Specjalistycznym Szpitalu w Końskich przeprowadzono po raz pierwszy w regionie operację z wykorzystaniem personalizowanej endoprotezy drukowanej na drukarce 3D.
Dr Andrzej Trofimiuk kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej koneckiej lecznicy informuje, iż pacjentce wszczepiono sztuczny staw biodrowy w październiku 2024. Jednak doszło do powikłań. Proteza przesunęła się i powodowała ucisk na tętnicę. To nie tylko sprawiało pacjentce ból i trudności w chodzeniu. Ciągły ucisk tętnicy mógł spowodować jej uszkodzenie i krwotok zagrażający życiu. Aby kobietę wyleczyć, przygotowano endoprotezę wykonaną specjalnie dla niej.
– Sztuczne biodro zostało przygotowane na zamówienie na drukarce 3D we Włoszech. W tej chwili fragment miednicy i tkanek miękkich zastępuje zaprojektowana przez inżynierów endoproteza. Operację prowadził doktor Adam Chrobok z Piekar Śląskich ortopeda specjalizujący się w zabiegach onkologicznych. Takie przypadki są bardzo rzadkie i najczęściej mierzą się z nimi pacjenci onkologiczni. W operację zaangażowani byli także chirurdzy naczyniowi, była zabezpieczona krew, bo podczas takich operacji może się zdarzyć duży ubytek krwi – opisuje lekarz.
Pacjentka – pani Marianna z Opoczna mówi, iż od miesięcy zmagała się z uporczywym bólem i poruszała się o kulach. Liczy, iż operacja przywróci jej sprawność.
– Ból czułam od długiego czasu, było ciężko, coś mi się przekręciło w biodrze. Jak przyszłam na zdjęcie szwów, to poinformowałam lekarza, iż odczuwam ból. Prześwietlenie zrobili mi w grudniu i wtedy dowiedziałam się, jak wygląda sytuacja. Poruszam się o kulach, bo noga jest niewładna. Liczę na to, iż będzie lepiej – mówiła przed operacją pacjentka.
To pierwszy taki zabieg w koneckiej lecznicy. Indywidualna endoproteza jest bardzo droga i wymaga refundacji przez NFZ.



