Poznań niedługo doczeka się nowoczesnego megaprojektu medycznego, który podniesie standardy opieki zdrowotnej w regionie. Na nowy Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny przeznaczono 860 mln zł. Inwestycja przewiduje m.in. nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) i platformę lądowiskową dla śmigłowców medycznych.
Platforma lądowiskowa na Grunwaldzie
Rozpoczęta w 2021 r. budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu to odpowiedź na potrzeby rosnącej liczby pacjentów oraz dążenie do podniesienia standardów opieki medycznej. Wartość projektu, który otrzymał wsparcie finansowe z rządu, a także Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego wynosi 860 mln zł.
W ramach pierwszego etapu inwestycji (1A), jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku SOR. Zgodnie z planami przedstawicieli szpitala, już w kwietniu przyszłego roku pierwszym pacjentom zostaną udzielone świadczenia w nowym oddziale, jeżeli proces instalacji sprzętu medycznego przebiegnie zgodnie z planem.
Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny to kompleks, który będzie składał się z pięciu modułów. W nich znajdą się oddziały w tej chwili funkcjonujące w różnych lokalizacjach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Stopniowo kliniki te zostaną przeniesione do nowego kompleksu, zaczynając od oddziałów o profilach zabezpieczających SOR.
Wraz z nowym szpitalem pojawi się w Poznaniu nowa płyta lądowiskowa na jego dachu. Zbudowaną na dachu platformę z wymalowanym wielkim krzyżem i wpisaną w niego literą H widać z daleka. Lądowisko przyjmować będzie śmigłowce medyczne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zarówno w dzień, jak i w nocy. Dzięki temu SOR będzie spełniał już wszystkie niezbędne standardy medyczne.