Wczoraj (15 lipca) w Tarnowie Opolskim oficjalnie otwarto jedno z nowych miejsc stacjonowania karetki. O tym, iż baza jest tam naprawdę potrzebna świadczy fakt, iż podczas uroczystego otwarcia karetka pojechała do wezwania.
Dwa nowe całodobowe miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego, dwa kolejne zmodernizowane bazy dla ratowników, cztery nowe ambulanse – to tylko kilka z wielu działań podejmowanych dla bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców.
Dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego Jarosław Kostyła wymieniał, iż od 1 lipca br. uruchomiono dwa nowe całodobowe miejsca stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego – w Opolu przy ulicy Oleskiej 99 oraz właśnie w Tarnowie Opolskim przy ulicy Cmentarnej 5. Nową lokalizację od początku lipca ma także zespół stacjonowania w Świerczowie – od 1 lipca jest przy ulicy Brzeskiej 30, zaś zespół w Praszce będzie od 18 lipca stacjonował przy ulicy B. Prusa 6. Obiekty w Świerczowie i Praszce są po remoncie i modernizacji, która stworzyła odpowiednie warunki techniczne, sanitarne i logistyczne stacjonującym tam zespołom.
Bazy ratownictwa medycznego w Tarnowie Opolskim, Świerczowie, Namysłowie i Praszce otrzymały cztery nowe, specjalistyczne, kontenerowe, w pełni wyposażone i przystosowane również do transportu pacjentów bariatrycznych ambulanse, umożliwiające całodobową gotowość do działania. Pojazdy posiadają nowoczesny układ elektryczno-hydrauliczny, umożliwiający bezpieczne i komfortowe prowadzenie działań ratowniczych.
Dyrektor OCRM podkreślał, iż te wszystkie działania były możliwe dzięki aktualizacji planu działania systemu państwowego ratownictwa medycznego w regionie, koordynowanego przez wojewodę.
To dobry przykład na to, iż warto stawiać na dobre jednostki – odpowiadał z kolei marszałek Szymon Ogłaza. – Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego to nasza jednostka, która systematycznie przekształca się z lokalnej kiedyś jednostki pogotowia na operatora ratownictwa medycznego całego województwa. A to jest bardzo ważne, żeby mieć silną jednostkę, która zarządza ratownictwem medycznym – dodawał marszałek.
Łączny koszt ostatnich inwestycji wyniósł 5,55 miliona złotych, z czego dotacja z urzędu marszałkowskiego to 2,9 miliona złotych, a środki własne Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego to 2,65 miliona złotych. Te pieniądze bezpośrednio przekładają się na wzrost poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa opolskiego.







Inf. fot. UMWO