Po 12 latach przerwy wracają połączenia do Częstochowy, pasażerowie będą mogli podróżować też do Kielc. Łódzka Kolej Aglomeracyjna rozwija swoją ofertę dla pasażerów. 15 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy, a to oznacza nowe połączenia kolejowe i autobusowe oraz większą częstotliwość kursowania pociągów.
Po 12 latach przerwy powrócą bezpośrednie połączenia z Łodzi do Częstochowy przez Zduńską Wolę Karsznice oraz Chorzew Siemkowice. ŁKA uruchomi dwie pary pociągów z Łodzi Fabrycznej, które będą kursować codziennie. Wznowienie połączeń to znaczący krok w kierunku poprawy dostępności komunikacyjnej południowo-zachodniej części województwa łódzkiego, szczególnie powiatu zduńskowolskiego i pajęczańskiego. Dodatkowo uruchomiona zostanie linia ŁA9 Kolejowej Komunikacji Autobusowej z Działoszyna przez Pajęczno do Białej, gdzie pasażerowie będą mogli przesiąść się do pociągu i kontynuować podróż w kierunku Łodzi lub Częstochowy.
To nie koniec nowości. W weekendy uruchomione zostaną bezpośrednie połączenia ŁKA z Łodzi do Kielc. Dwie pary pociągów pojadą z Łodzi Fabrycznej do stacji Kielce Główne linią 25 przez Opoczno i Skarżysko-Kamienną. Jedna para będzie kursować w godzinach porannych i jedna w godzinach popołudniowych. Połączenia będą wydłużeniem relacji pociągów kursujących w dotychczasowym rozkładzie jazdy na odcinku Łódź – Skarżysko Kamienna i Skarżysko-Kamienna – Łódź.
Więcej połączeń ŁKA i KKA w aglomeracji łódzkiej
Od 15 grudnia zwiększy się liczba połączeń aglomeracyjnych poprzez uruchomienie nowych pociągów pomiędzy Łodzią, Zgierzem i Pabianicami. Nocne połączenie zyskają mieszkańcy powiatu łódzkiego wschodniego. Pociąg do Koluszek będzie odjeżdżał w weekendy z Łodzi Fabrycznej 8 minut po północy, umożliwiając tym samym wydłużenie pobytu w stolicy województwa.
Nowe trasy Kolejowej Komunikacji Autobusowej będą nie tylko na południu regionu. Od 15 grudnia pasażerowie będą mogli korzystać też z połączenia między Łaznowem a Gałkowem Małym. O uruchomienie linii ŁA 10 umożliwiającej dojazd do stacji Gałkówek, wnioskowały lokalne samorządy – władze powiatu tomaszowskiego i łódzkiego wschodniego.
Kolejowa Komunikacja Autobusowa to wielowymiarowy projekt, realizowany przez Samorząd Województwa Łódzkiego i Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Rozkłady jazdy KKA są skoordynowane z rozkładem jazdy pociągów ŁKA. Oznacza to, iż odjazd autobusu ze stacji przesiadkowej jest dopasowany do czasu przyjazdu skomunikowanego z nim pociągu i odwrotnie. Przejazdy KKA na wszystkich dziewięciu liniach są bezpłatne.
Super szybkie podróże do Warszawy
Nowością będzie para pociągów ŁS o nazwie SUPER SPRINTER, które pomiędzy stacjami Łódź Widzew a Warszawa Zachodnia pojadą bez postojów. Pociąg pokona trasę do Warszawy w rekordowo krótkim czasie — w 68 minut z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej, a w 75 minut do Warszawy Wschodniej. SUPER SPRINTER będzie najszybszym pociągiem ze wszystkich kursujących na tej trasie.
W rozkładzie jazdy 2024/2025 praca eksploatacyjna Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zwiększy się o 12% i wyniesie 7,137 mln pockm oraz 1,450 mln km Kolejowej Komunikacji Autobusowej.
źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi