Nowe regulacje unijne wchodzą do państw i miast. Są już przepisy zobowiązujące do selektywnej zbiórki także odzieży oraz odpadów budowlanych

egrudziadz.pl 3 godzin temu

Także w Grudziądzu nowy rok przynosi ważne zmiany i przepisy regulujące system gospodarki odpadami. Odzież i tekstylia zbierane są w mieście od 2013 roku.

Dotyczą między innymi obowiązku selektywnego zbierania odzieży, tekstyliów i obuwia oraz segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Miasto przygotowało harmonogram zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i akumulatorów przenośnych, gdzie wprowadzone są tegoroczne zmiany godzin prowadzonych zbiórek oraz kilku lokalizacji.

Dodatkowo – jako działanie pilotażowe – miasto wprowadzi w najbliższych dniach możliwość zbierania odzieży i tekstyliów oraz obuwia razem ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (zgodnie z harmonogramem). Mają być one zbierane w specjalnym, oznaczonym pojemniku w 8 punktach na terenie miasta.

Biuro Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego przypomina, iż odzież i tekstylia w Grudziądzu są zbierane selektywnie od lipca 2013 roku w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ach) oraz w 60 miejscach z pojemnikami organizacji Polski Czerwony Krzyż na terenie miasta. Reguluje to umowa miasta z PCK – 26 pojemników oraz organizacji PCK z zarządcami nieruchomości.

PSZOK spółki MZK w Grudziądzu przy ul. Składowej 21 czynny jest w poniedziałek w godzinach od godz. 10.00 do 20.00, od wtorku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 oraz w sobotę w godzinach od 8.00 do 14.00.

PSZOK Spółki MWiO w Zakurzewie czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.00 oraz w sobotę w godzinach od 9.00 do 13.00.

W 2024 roku zebrano z terenu Grudziądza blisko 32 tony odzieży i tekstyliów.

Biuro Gospodarki Odpadami przypomina również, iż odpady budowlane od początku systemu miejskiego gospodarki odpadami, czyli od lipca 2013 roku, zbierane są selektywnie, a od stycznia 2025 roku nie będą przyjmowane w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jako zmieszane odpady budowlane i poremontowe, co wynika ze zmiany przepisów krajowych. Zmieszane odpady budowlane i poremontowe były zdarzeniami sporadycznymi, jednak występowały, co zostanie wykluczone w roku 2025. Jako zmieszane odpady budowlane i rozbiórkowe będą przyjmowane wyłącznie odpady trwale połączone np. pianka montażowa ze styropianem lub wełną mineralną.

Idź do oryginalnego materiału