Nowe strefy usług na dworcach w Chodzieży i Palędziu

4 godzin temu

Na dworcu w Palędziu dodatkowym udogodnieniem jest paczkomat, a podobne rozwiązanie niedługo pojawi się również w Chodzieży.

– Naszym celem jest, aby każdy dworzec był nie tylko punktem przesiadkowym, ale miejscem, w którym pasażer może komfortowo spędzić czas, skorzystać z niezbędnych usług i poczuć się zaopiekowany – podkreśla Andrzej Bułczyński, członek zarządu PKP S.A.

Nowe strefy usług to element szerszej strategii modernizacji i podnoszenia jakości obsługi pasażerów w całej Polsce. Z podobnych udogodnień korzystają już podróżni m.in. w Kaliszu, Wrześni, Nowym Tomyślu, Rawiczu i Kościanie.

Dworzec w Chodzieży, który w 2023 roku obsługiwał średnio od 700 do 1000 pasażerów dziennie, został zmodernizowany w 2013 roku. W ramach inwestycji wzmocniono konstrukcję budynku, ocieplono elewację, odnowiono wnętrza i wprowadzono rozwiązania przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Obiekt jest także miejscem lokalnej aktywności społecznej – na parterze działa punkt ZUS, a na piętrze klub seniora prowadzony przez Urząd Miasta.

Z kolei dworzec w Palędziu przeszedł gruntowną przebudowę zakończoną w marcu bieżącego roku. Oprócz renowacji elewacji i przywrócenia detali architektonicznych, zainstalowano nowy zegar, odtworzono stolarkę okienną i drzwiową, a wnętrza zyskały nowoczesny wygląd. Budynek został w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, a zastosowane rozwiązania technologiczne sprawiły, iż jest niskoemisyjny i energooszczędny. Przebudowano także otoczenie dworca, tworząc przestrzeń sprzyjającą podróżnym.

Dworce w Chodzieży i Palędziu obsługują zarówno połączenia regionalne, jak i dalekobieżne. Chodzież to istotny punkt na trasach PKP Intercity do Ustki, Kołobrzegu czy Piły, a także dla pociągów POLREGIO i Kolei Wielkopolskich. Palędzie natomiast jest kluczowym węzłem aglomeracyjnym, z którego pasażerowie docierają do Poznania, Zielonej Góry czy Konina.

Idź do oryginalnego materiału