Nowe złoża uranu odkryte w Polsce

2 tygodni temu

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A. poinformował, iż potwierdziła obecność złóż uranu na terenie województwa świętokrzyskiego, który będzie wykorzystany do rozwoju energetyki atomowej na terenie naszego kraju.

Odkrycie złóż uranu przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria S.A. na terenie Gór Świętokrzyskich skomentował prezes zarządu Szczepan Ruman. Wyraził wielkie zadowolenie, zapoczątkowane w 2021 r. poszukiwania surowca przyniosły pozytywny rezultat. Zaznaczył, iż odkrycie uranu z punktu widzenia firmy jest bardzo istotne z związku ze współpracą Rolls-Royce SMR.

Jest to dla nas symboliczne, iż nowe złoże w naszym regionie dokumentujemy w roku, w którym obchodzimy 150-lecie naszej firmy, kontynuującej górniczą działalność „Kieleckich Marmurów”, a dzieje się to w ramach działalności Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich, wybitnych polskich wynalazców, którzy ponad 100 lat temu eksploatowali w naszym regionie w nowoczesny sposób najważniejsze w owym czasie pierwiastki.” – prezes zarządu ŚGP Industria S.A. Szczepan Ruman.

Obecnie ŚGP Industria S.A. jest właścicielem 3 kopalni na terenie województwa świętokrzyskiego, w których eksploatuje złoża dolomitów dewońskich, wykorzystywanych jako kruszywo oraz ekologiczne nawozy używane do odkwaszania gleb. Spółka od 2021 r. podejmuje działania mające na celu jak najszersze utworzenie łańcucha wartości energetyki jądrowej w Polsce, oraz dąży do gospodarki obiegu zamkniętego w ramach energetyki jądrowej. W tym samym roku firma złożyła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wniosek o przyznanie koncesji poszukiwawczej na złoże polimetaliczne z zawartością uranu na terenie województwa. Po udzieleniu koncesji zostały rozpoczęte prace poszukiwawcze, w ramach których potwierdzono już obecność Uranu w złożu. Prace będą kontynuowane na przestrzeni nadchodzących miesięcy aby dokładnie określić zawartość poszczególnych pierwiastków w złożu, rozmiar złoża oraz potencjalne metody jego eksploatacji.

ŚGP Industria S.A. w sektorze energetyki jądrowej dąży do gospodarki obiegu zamkniętego w tym sektorze poprzez redukcję ilości odpadów. W ramach tych prac spółka od dwóch lat współpracuje z firmą Copenhagen Atomics, rozwijającą technologię reaktora IV generacji na stopionych solach, który ma możliwość powtórnego używania zużytego paliwa jądrowego z tradycyjnych reaktorów, a poprzez to efektywnej redukcji ilości odpadów. Jednocześnie produkuje on wysokiej jakości ciepło w temperaturach 500 – 700 stopni Celsjusza, atrakcyjne dla wielu gałęzi przemysłu. W 2023 r. ŚGP Industria S.A. zawarła z CA umowę dotyczącą potencjalnego wdrożenia technologii CA w Polsce w przyszłości.

Spółka 15 lutego 2024 r. otrzymała pozytywną opinię Ministerstwa Aktywów Państwowych mówiącą o niezidentyfikowaniu negatywnego wpływu inwestycji na aktywa państwowe oraz pozytywną opinię Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 18 kwietnia 2024 r., w zakresie wpływu na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa planowanej inwestycji polegającej na budowie obiektu energetyki jądrowej. Na bazie uzyskanych opinii Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyda decyzję zasadniczą dla inwestycji z zakresie budowy obiektów energetyki jądrowej przez INDUSTRIA. Wskazana we wniosku o wydanie decyzji zasadniczej inwestycja dotyczy budowy obiektów energetyki jądrowej w technologii Rolls-Royce SMR.

narodowcy.net/Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A.

Idź do oryginalnego materiału