Nowi profesorowie w UMB

2 godzin temu
Zdjęcie: Nowi profesorowie w UMB


Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 13 września 2024 r. Mirosław Kozłowski i Andrzej Mogielnicki otrzymali tytuł naukowy profesora.

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Kozłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej UMB od 2014 r.. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku. W 1997 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych za pracę doktorską „Przydatność badań niektórych markerów nowotworowych /CA 19-9, CEA i SCC-Ag/ w rozpoznaniu i chirurgicznym leczeniu raka przełyku”. W 2014 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych na podstawie cyklu publikacji pt.:„Znaczenie prognostyczne wybranych czynników limfangiogennych, gęstości naczyń limfatycznych i nacieków z komórek nowotworowych w naczyniach limfatycznych u chorych na raka przełyku”.

Jest specjalistą chirurgii klatki piersiowej i chirurgii ogólnej. Realizowana przez prof. Mirosława Kozłowskiego działalność naukowa i kliniczna dotyczy problematyki raka przełyku, raka płuca, chirurgii klatki piersiowej oraz badań nad nowymi punktami uchwytu działania substancji wazoaktywnych w naczyniach płucnych człowieka.

Wyniki międzynarodowego badania klinicznego – The International Adjuvant Lung Cancer Trial (IALT) analizującego rezultaty adjuwantowej chemioterapii opartej na cisplatynie po radykalnych resekcjach niedrobnokomórkowego raka płuca, stały się podstawą do zmiany postępowania leczenia w tej grupie chorych i zostały ujęte w wytycznych amerykańskich, światowych i europejskich. Prof. Kozłowski jest współautorem patentu „Panel biomarkerów miRNA do diagnozowania różnicowego podtypów histopatologicznych niedrobnokomórkowego raka płuca”

Wprowadził w Polsce laserowe resekcje mnogich synchronicznych i metachronicznych przerzutów do płuc. Zapoczątkował na Podlasiu torakoskopie w ropniach opłucnej. Był współkoordynatorem i wykonawcą projektu pt:,,Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka płuca w województwach lubelskim i podlaskim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Prof. M. Kozłowski jest współautorem 90 publikacji o łącznym Impact Factor -178. Inne wskaźniki bibliometryczne (wg bazy SCOPUS) to Index Hirscha – 22.

Źródło: UMB

Prof. Andrzej Mogielnicki jest absolwentem Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Białymstoku (z rocznika 2001). Pracę naukową rozpoczął w Zakładzie Farmakodynamiki już w trakcie studiów, gdzie po ich ukończeniu został zatrudniony na stanowisku asystenta, a następnie adiunkta, pracując równocześnie jako farmaceuta w aptece ogólnodostępnej.

Stopień doktora oraz doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych uzyskał odpowiednio w roku 2004 i 2011 na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Do 2011 roku kontynuował pracę w zawodzie farmaceuty jako kierownik hurtowni farmaceutycznej odpowiedzialny za nadzorowanie procedur związanych z obrotem lekiem. W 2012 roku pracował w Katedrze Farmakologii i Toksykologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na etacie profesora nadzwyczajnego, a w roku 2015 odbył 9-tygodniowy staż szkoleniowo-naukowy na Uniwersytecie Stanforda w USA w ramach programu TOP500, który poświęcony był komercjalizacji badań naukowych.

Prof. Mogielnicki zajmuje się badaniami przedklinicznymi związków chemicznych o potencjalnym działaniu terapeutycznym w zaburzeniach układu sercowo-naczyniowego i hemostazy. Jego najważniejsze osiągnięcia to odkrycie nowych szlaków patofizjologicznych łączących układ renina-angiotensyna z zakrzepicą oraz opracowanie kopolimeru wiążącego heparynę (HBC), nowego związku przywracającego prawidłowe krzepnięcie krwi po podaniu heparyny niefrakcjonowanej oraz heparyn drobnocząsteczkowych. Aktualnie prowadzi przedkliniczne badania nad polimerowymi nanocząstkami przeciwkrzepliwymi, których działanie farmakologiczne można kontrolować dzięki światła.

Jest współautorem 2 międzynarodowych patentów, a także 34 oryginalnych i 14 poglądowych artykułów naukowych o łącznym Impact Factor 137 (Index Hirscha wg bazy SCOPUS 19).

Idź do oryginalnego materiału