Nowoczesna terapia dla pacjentów z nowotworami krwi dostępna w Centrum Onkologii

6 godzin temu

Lublin/ Nowoczesna terapia dla pacjentów z nowotworami krwi dostępna w Centrum Onkologii

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest jedynym ośrodkiem po wschodniej stronie Wisły, który zaczął stosować nowoczesną terapię CAR-T u pacjentów z nowotworami krwi. To szansa dla chorych, u których zawiodły dotychczasowe metody leczenia. Do końca roku ośrodek zamierza zastosować ją u 10 chorych.

Lekarz kierujący Oddziałem Hematologii i Transplantacji Szpiku COZL dr n. med. Wojciech Legieć poinformował w piątek na konferencji prasowej, iż lubelski szpital jest pierwszym nieakademickim ośrodkiem w Polsce i jedynym po wschodniej stronie Wisły, który rozpoczął hybrydową terapię komórkowo-genową typu CAR-T u pacjentów z nowotworami układu krwionośnego. Tym samym dołączył do grona dziewięciu takich ośrodków w Polsce.

Jak podano, terapia daje realne szanse na wyleczenie pacjentów, u których zawiodły stosowane dotychczas inne metody leczenia. W przypadku białaczki, chłoniaków, szpiczaka plazmocytowego można uzyskać całkowitą remisję u ok. 90 proc. chorych, a długotrwałą remisję u ok. 50 proc. chorych. Koszt leczenia tą unikatową metodą, która kosztuje 1,8 mln zł, w całości pokrywany jest przez NFZ.

„Za pomocą tej metody w tej chwili możemy leczyć chłoniaki o wysokim stopniu złośliwości oraz ostre białaczki limfoblastyczne. Refundacja w Polsce nie obejmuje jeszcze szpiczaka. Czworo pierwszych pacjentów, których leczymy od września, to są osoby z chłoniakami” – przekazał dr n. med. Legieć. Dodał, iż do końca roku ta liczba ma wzrosnąć do dziesięciu chorych. Dotychczas w COZL stosowano terapię CAR-T u osób ze szpiczakiem plazmacytowym w ramach badaniach klinicznego.

Terapia oferowana jest pacjentom, którzy nie odpowiadają na poprzednie linie terapii. „Na przykład 20 proc. pacjentów z chłoniakami z dużych komórek nie odpowiada na pierwszą linie leczenia. Przypuszczamy, iż w naszym makroregionie takich pacjentów może być rocznie choćby między 100 a 200 osób” – wyjaśnił lekarz.

Terapia CAR-T to rodzaj przełomowego leczenia immunologicznego, podczas którego własne komórki pacjenta (limfocyty T układu odpornościowego) poddaje się w laboratorium takiej zmianie, aby bardzo sprawnie atakowały komórki nowotworowe. „Po wyprodukowaniu limfocytów z tym receptorem CAR-T dochodzi do ich namnażania i następnie miliony tych komórek – po testach jakościowych i ilościowych – transportuje się do naszego ośrodka i pacjent otrzymuje wlew dożylny tych komórek” – opisał kierownik.

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku COZL jest największym ośrodkiem transplantacyjnym w makroregionie, zapewniającym pacjentom skoordynowaną opiekę hematologiczną od momentu postawienia diagnozy do zakończenia leczenia. w tej chwili realizuje 17 programów lekowych finansowanych przez NFZ. Wykonuje około 100 transplantacji komórek szpiku rocznie.(PAP)

gab/ bar/

Idź do oryginalnego materiału