Nowości i problemy w rozliczeniu PIT za 2023 rok

11 miesięcy temu
Zdjęcie: Nowości i problemy w rozliczeniu PIT za 2023 rok


Od 15 lutego podatnicy mogą rozliczać podatki za 2023 rok z wykorzystaniem wstępnie wypełnionych formularzy dostępnych w usłudze Twój e-PIT. W tym roku po raz pierwszy z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Jak informowaliśmy, osoby, które chcą rozliczyć podatek PIT za 2023 rok napotkały problemy. To między innymi niedziałająca strona internetowa oraz kłopoty z akceptacją deklaracji podatkowej.

– Tradycyjnie w pierwszym dniu uruchomienia usługi jest bardzo duże zainteresowanie ze strony podatników. o ile pojawiają się trudności, to mają charakter chwilowy. Prosimy o cierpliwość oraz ponowne zalogowanie się – powiedziała Radiu Kielce Anna Jasnosz, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.

Termin mija 30 kwietnia

Ministerstwo Finansów informuje na swoich stronach internetowych, iż we wszystkich formularzach udostępnionych w usłudze Twój e-PIT podatnicy znajdą dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa.

– W przypadku rozliczeń np. „etatowców” oznacza to, iż w wielu wypadkach wystarczy samo przejrzenie PIT i ewentualne zmiany wynikające, np. z narodzin dziecka i uzyskania w związku z tym ulgi, czy chęci zmiany OPP, której chcemy przekazać 1,5 proc. podatku – czytamy na stronach MF.

Warto pamiętać, iż jeżeli do 30 kwietnia, czyli do dnia, do którego trzeba złożyć zeznanie za rok 2023, podatnik nie złoży formularza PIT w inny sposób (np. papierowo czy przez e-Deklaracje) i jednocześnie nie wykona żadnego działania w usłudze Twój e-PIT, jego zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie.

Pierwszy raz dla prowadzących działalność gospodarczą

źródło: canva.com

Usługa Twój e-PIT jest udostępniana po raz szósty. W tym roku po raz pierwszy z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, a także ci, którzy mają zawieszoną działalnością gospodarczą. W efekcie w usłudze – obok formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ – będzie można znaleźć także formularze PIT-36L, PIT-28 oraz PIT-36.

– PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym – podało MF na stronach internetowych.

– PIT-28 do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem. PIT-36 do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

MF poinformowało także, iż ma nadzieję, iż z możliwości rozliczenia w usłudze Twój e-PIT skorzystają tzw. ryczałtowcy, którzy nie wykazują w swoich rozliczeniach kosztów uzyskania przychodów a także posiadaczy nieruchomości, którzy w 2023 roku będą rozliczać przychody z najmu ryczałtem.

– Drugą dużą grupą jest 670 tys. osób z zawieszoną działalnością gospodarczą, które są zobowiązane do złożenia zeznania, mimo iż nie osiągają przychodów lub są one zwolnione z opodatkowania. Po raz pierwszy w usłudze Twój e-PIT będą mogli rozliczyć się ci, którzy w PIT-36, rozliczają przychody z innych źródeł niż działalność gospodarcza. Informacja o ich wysokości znajdzie się w udostępnionym zeznaniu – czytamy na stronach MF.

Niektórzy muszą uzupełnić PIT

Portal Prawo.pl zauważa, iż po raz pierwszy publikowane zeznania dla przedsiębiorców nie zawierają większości ulg. Konieczne więc jest nanoszenie zmian. Przedsiębiorcy także będą musieli uzupełnić przygotowane zeznania.

Od 15 lutego 2024 roku w systemie Twój e-PIT (w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl) na podatników czekają przygotowane przez skarbówkę zeznania za 2023 rok. Jest to m.in. PIT-28 (rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej i z najmu), PIT-36 (działalność gospodarcza według skali stawek 12 i 32 proc.), PIT-36L (rozliczenie działalności gospodarczej stawką liniową 19 proc.), PIT-37 (przychody z umowy o pracę, zlecenia i umów o dzieło), PIT-38 (przychody kapitałowe, np. z giełdy).

– Zachęcamy wszystkich podatników do rozliczania podatków drogą elektroniczną. W tym roku po raz pierwszy usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą – powiedział portalowi Prawo.pl Marcin Łoboda, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Do usługi Twój e-PIT można zalogować się na trzy sposoby: przez login.gov.pl: profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną, używając aplikacji mObywatel. jeżeli już po złożeniu zeznania podatnik zorientuje się, iż popełnił błąd, powinien jak najszybciej go naprawić, składając korektę.

Prawo.pl przypomina, iż przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić dane o m.in. wysokość przychodów i kosztów uzyskania przychodów, a wszyscy podatnicy o przysługujące im ulgi, które nie zostały automatycznie wykazane w systemie Twój e-PIT.

– W przypadku przedsiębiorców, na tym etapie wdrożenia, usługa może nie być w pełni przydatna, ponieważ będą musieli uzupełnić większość danych. Wynika to z faktu, iż administracja skarbowa ma informacje o np. wpłaconych przez nich zaliczkach, ale nie o wysokości osiąganych przez nich przychodów czy ponoszonych kosztów – przekazał Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Jak podaje Prawo.pl, zeznanie przygotowane przez KAS nie zawiera większości ulg podatkowych. jeżeli podatnik chce je uwzględnić, to ma dwie możliwości: zalogować się do usługi Twój e-PIT i dodać dane o ulgach albo złożyć zeznanie podatkowe poza usługą Twój e-PIT, uwzględniając przy tym kwotę ulg.

ZUS już wysłał PIT-y za 2023 rok

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformował w czwartek, iż zakończyła się wysyłka deklaracji podatkowych PIT za 2023 rok. Ponad 10 milionów formularzy trafi do każdego, kto w ubiegłym roku dostał chociaż jedną złotówkę z ZUS.

Na przełomie stycznia i lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku wysyła deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11.

– W oczekiwaniu na przesyłkę listową klienci mogą taką deklarację pobrać i wydrukować ze swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych – podkreślił rzecznik ZUS.

Zaznaczył, iż już od kilku lat ZUS nie rozlicza nadpłaty podatku.

PIT 11A otrzymają osoby z nadpłatą podatku, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego za poprzedni rok. jeżeli świadczeniobiorca nie miał poza pieniędzmi z ZUS innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi w ogóle składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36.

PIT-11A to informacja o dochodach osób, które dostawały inne niż wymienione powyżej świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego, m.in. zasiłki: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze czy świadczenia rehabilitacyjne. Deklaracje te otrzymają również osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego albo w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS.

– PIT-11A trafi również do tych świadczeniobiorców, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi albo wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A – wyjaśnił Żebrowski.

PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy dostawali pieniądze z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku mają niedopłatę podatku lub rozliczenie wyniesie zero złotych. Dotyczy to także emerytów i rencistów zamieszkałych za granicą w państwach, z którymi Polskę łączą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zgodnie z którymi emerytury i renty z ZUS podlegają opodatkowaniu w Polsce.

PIT-11 przeznaczony jest dla tych osób, które dostały w ubiegłym roku: świadczenie należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, o ile pozostają w rozdzielności majątkowej.

– W szczególnych, uzasadnionych losowo okolicznościach możemy wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS – podkreślił Żebrowski.

Wyjaśnił, iż o ile ktoś chce skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, w takim przypadku powinien to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które są składane w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.

Każdy emeryt i rencista może przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. o ile jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, nie trzeba składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. o ile jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.

1,5 proc. podatku dla OPP

źródło: canva.com

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 r. w 2024 r. Podatnik, który korzystał z tej możliwości w roku ubiegłym będzie miał wstawiony w zeznaniu PIT za 2023 rok nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierał (o ile jest ona przez cały czas uprawiona do otrzymywania 1,5 proc. podatku), ale może tę organizację zmienić.


TWÓJ E-PIT – PYTANIA I ODPOWIEDZI


AKCJA PIT ROZLICZENIA ZA 2023 ROK – informator Ministerstwa Finansów [pdf]


Od 15 lutego podatnicy mogą rozliczać podatki za 2023 rok z wykorzystaniem wstępnie wypełnionych formularzy, które są dostępne w usłudze Twój e-PIT. W tym roku po raz pierwszy z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą. Co trzeba wiedzieć o rozliczeniu z fiskusem? Gościem „Rozmowy dnia” w Radiu Kielce będzie Anna Jasnosz – rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach. Zapraszamy w piątek (16 lutego) o godz. 8:30.


Idź do oryginalnego materiału