Fabrycznie nowy, średniej wielkości samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu VOLVO trafił w ostatnim czasie do jednostki OSP Niepołomice-Podgrabie. Pojazd ten został zakupiony dzięki realizacji umowy partnerskiej pomiędzy Województwem Małopolskim a Gminą Niepołomice dotyczącej projektu pn.: „Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna” nr.: FEMP.02.11-IZ.00-0523/24.
Wartość samochodu wyłonionego w drodze przetargu nieograniczonego wyniosła 1 024 959,00 złotych z czego 65% tj. 666 223,35 złotych pochodziło ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego a 35% wartości pojazdu tj. 358 735,65 złotych pochodziło ze środków Gminy Niepołomice.
Nowy pojazd dla OSP Niepołomice-Podgrabie to VOLVO FL280 zabudowany przez przedsiębiorstwo specjalistyczne „BOCAR” z Korwinowa. Samochód wyposażony w min. kompozytowy zbiornik wodny o pojemności 3 000 litrów i środek pianotwórczy pojemności 260 litrów, autopompę dwuzakresową o wydajności 2400/min – 8bar.
Jest to jeden z 63 samochodów zakupionych w roku bieżącym dla jednostek OSP z terenu województwa małopolskiego.
Volvo zastąpi wysłużony pojazd marki Steyr (rocznik 1981), który stacjonuje w jednostce od blisko 25 lat.
Projekt pn. „Bezpieczna Małopolska – Bon na ratowanie – Straż Pożarna” jest realizowany przez Województwo Małopolskie w ramach w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 (FEM) Priorytet 2. Fundusze europejskie dla środowiska, Działanie 2.11 Wsparcie służb ratunkowych, typ projektów A. zabezpieczenie potrzeb służb ratowniczych. Wartość projektu to 65 696 675,13 zł.
Głównym celem Projektu jest wzmocnienie potencjału służb pełniących kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w regionie. Ponadto realizacja Projektu przyczyni się do poprawy gotowości bojowej małopolskich OSP w zakresie prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof. Grupę docelową wsparcia stanowią mieszkańcy oraz turyści przybywający do Małopolski, w szczególności z terenu gmin na których zlokalizowane są jednostki OSP oraz osoby przebywające tymczasowo na tych obszarach. Z uwagi na charakter Projektu nie wyklucza się żadnej grupy odbiorców, nie dokonuje się również hierarchizacji odbiorców.
W pośredni sposób odbiorcami Projektu są również strażacy uczestniczący w akcjach ratunkowych. Dzięki realizacji Projektu otrzymują średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, co będzie miało bezpośredni wypływ na ich bezpieczeństwo w trakcie podejmowanych akcji.
Sławomir Mikurda
Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego