Nowy program artystyczny i „Lekturownia” dla uczniów. Bogata oferta NFM

7 miesięcy temu

Sezon artystyczny 2024/20.25 w Narodowym Forum Muzyki będzie wyjątkowy, bo pod wieloma względami jubileuszowy. To między innymi 80-lecie Filharmonii Wrocławskiej, 60 lat funkcjonowania festiwalu Wratislavia Cantans i 10. rocznica pierwszego koncertu w gmachu NFM-u.

Narodowe Forum Muzyki jest domem dla wielu różnych zespołów muzycznych. One są artystycznie niezależne. Filharmonia, chór, koncerty kameralne, kto inny programuje. Więc można powiedzieć, iż to, co proponujemy, jest taką mozaiką gustów szefów artystycznych i to sprawia, iż program nie jest jednorodny. To jest bardzo świadome działanie – mówi dyrektor Narodowego Forum Muzyki ,Andrzej Kosendiak.

Nowy program artystyczny to nie tylko muzyka, ale również sztuki wizualne oraz elementy teatru.

Jak ktoś lubi duże nazwiska, proszę bardzo, Piotr Beczała albo Royal Symphonic Orchestra. jeżeli ktoś lubi, nie wiem, jakąś finezję, ekspresję, na pewno Wratislavia Cantans, na pewno cykle muzyki kameralnej, proszę bardzo, dla tych, którzy lubią symfonikę, cykl koncertów piątkowych w wykonaniu Filharmonii Wrocławskiej pod batutą nowego dyrektora artystycznego Christopha Eschenbacha. jeżeli ktoś lubi jazz, Jazztopad. Z eksperymentów festiwal Musica Electronica Nova – dodaje dyrektor Andrzej Kosendiak.

„Lekturownia” to projekt edukacyjny dedykowany dla uczniów. Podczas zajęć i warsztatów muzycznych, muzealnych i filmowych będzie można przyjrzeć się szeroko kontekstom kulturowym, historycznym i społecznym dzieł na co dzień omawianych w szkołach. W projekcie bierze udział Muzeum Pana Tadeusza, Narodowe Forum Muzyki i Kino Nowe Horyzonty.

Już w ogóle sam fakt uczestniczenia w lekcji, która w sposób niestandardowy jednak i niekonwencjonalny pokazuje epopeję, która dla młodzieży często jest po prostu nudna i kompletnie nie do przyswojenia. Nasi edukatorzy są świetnie przeszkoleni, wiedzą, jak rozmawiać z młodzieżą. I to jest właśnie ten efekt, który chcemy uzyskać, czyli otworzyć ich, zachęcić do dialogu, porozmawiać i pokazać „Pana Tadeusza” jako coś, co jest rzeczywiście pasjonujące – mówi wicedyrektorka Ossolineum ds. Muzeum Pana Tadeusz, Magdalena Musiał.

Dyrektor kina Nowe Horyzonty, Daniel Ratuszniak wierzy, iż wieloaspektowe i multimedialne podejście do przedstawiania historii szkolnych lektur pozwoli nieco odczarować leciwą już prozę i pochwycić uwagę młodszego pokolenia.

Zaczynamy od „Pana Tadeusza”, bo to sądzę, iż to jest nasze sztandarowe dzieło. Cieszę się, iż robimy to ze współpracy z Muzeum Pana Tadeusza. Liczę na to, iż w przyszłości również pochylimy się przy innych filmach i przy innej też literaturze, która jest tym materiałem wyjściowym. I wydaje mi się, iż chociażby na przykładzie „Pana Tadeusza” i Andrzeja Wajdy można zaobserwować, jakie kompromisy musiały być dokonane względem dzieła wyjściowego Adama Mickiewicza i jak to, co on zapisał w trzynastozgłoskowcu, jest przelane na obraz – wyjaśnia dyrektor kina Nowe Horyzonty Daniel Ratuszniak.

Sprzedaż biletów na nowy sezon artystyczny w NFM rozpocznie się 7 maja, a pierwsze zajęcia w programie „Lekturownia” rozpoczną się 15 maja.

Idź do oryginalnego materiału