Nowy rodzinny dom dla dzieci w pieczy zastępczej w Poznaniu

2 miesięcy temu

Władze miasta, zdając sobie sprawę z trudności związanych z brakiem miejsc w placówkach opieki, postanowiły wesprzeć tę inicjatywę. Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, podkreślił, iż w tej chwili w mieście, podobnie jak w całej Polsce, istnieje pilna potrzeba zwiększenia dostępności pieczy zastępczej. Konkurs ogłoszony przez miasto pozwolił na wyłonienie organizacji, która podjęła się tego zadania – fundacji “Niebieski Koralik.”

Nowy dom oferuje dzieciom sześć pokoi, kuchnię z jadalnią, dwie łazienki oraz pomieszczenia gospodarcze. Docelowo ma tu zamieszkać sześcioro podopiecznych, a o ich bezpieczeństwo i rozwój będzie dbać czterech opiekunów oraz dyrektor z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Nad stanem emocjonalnym dzieci czuwać będzie psycholog.

Fundacja “Niebieski Koralik,” założona w 2018 roku, zyskała już uznanie w zakresie wspierania rodzin zastępczych w Wielkopolsce. Organizacja angażuje się w integrację rodzin oraz pomaga w podtrzymywaniu więzi dzieci z ich biologicznymi rodzicami. Inicjatywa nowego domu rodzinnego jest kolejnym krokiem w realizacji tej misji.

Za wyposażenie placówki odpowiada IKEA, która nie tylko podarowała kompletne umeblowanie, ale także zaangażowała się w warsztaty organizacyjne, mające na celu wypracowanie długoterminowego wsparcia dla dzieci i rodzin w trudnej sytuacji. W przygotowaniach do otwarcia domu uczestniczyło wiele lokalnych organizacji oraz wolontariuszy.

Nowy dom na ul. Jugosłowiańskiej to piąta placówka tego typu w Poznaniu, ale pierwsza prowadzona przez NGO, co podkreśla zmianę podejścia w tworzeniu przestrzeni dla dzieci w pieczy zastępczej. Celem jest nie tylko zapewnienie im bezpieczeństwa, ale także stworzenie warunków, które sprzyjają rozwojowi oraz nawiązywaniu trwałych relacji.

W Poznaniu potrzeba również rodziców zastępczych. w tej chwili w mieście funkcjonuje 370 takich rodzin, które pełnią rolę stabilnego zaplecza dla dzieci wymagających wsparcia. Chętni do zostania rodzicami zastępczymi mogą liczyć na szkolenia, pakiety medyczne oraz sportowo-kulturalne, a także pomoc psychologiczną. Dodatkowo miasto wspiera ich finansowo w zakresie opieki zdrowotnej i edukacji dzieci.

Władze Poznania prowadzą również kampanię społeczną “Pomóżmy dzieciom przejść trudną drogę. Zostań rodzicem zastępczym,” której celem jest zwiększenie liczby rodzin zastępczych. Więcej informacji można znaleźć na stronie trzyprostekroki.pl.

Idź do oryginalnego materiału