
Firma eRSbet wykona I etap prac pn. „Rozbudowa i przebudowa budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu o część biurowo-dydaktyczną wraz z infrastrukturą techniczną oraz rozbiórka trybun zewnętrznych, kortu tenisowego, nawierzchni przeznaczonej na miejsca postojowe”. Termin jego realizacji to 12 miesięcy. Koszt prac to ponad 7,8 mln zł.
W przetargu pn. „Rozbudowa i przebudowa budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu o część biurowo-dydaktyczną wraz z infrastrukturą techniczną oraz rozbiórka trybun zewnętrznych, kortu tenisowego, nawierzchni przeznaczonej na miejsca postojowe” zgłoszono 10 ofert , zaś najkorzystniejszą z nich (pod uwagę brana była cena i okres gwarancji) na kwotę 7 872 712,82 zł złożyła firma eRSbet Sp. z o.o.
W piątek 11 lipca w Sali Senackiej umowę na wykonanie I etapu prac podpisali: JM dr hab. inż. Józef Ciuła, prof. ANS – Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz mgr inż. Rafał Stanuszek – Prezes Zarządu eRSbet Sp. z o.o.
I etap prac (stan surowy zamknięty) obejmuje: rozbiórkę istniejącego boiska wielofunkcyjnego, wykonanie fundamentów pod nową cześć budynku, zasadniczej konstrukcji żelbetowej (ściany, słupy, stropy) oraz murowanych ścian, ułożenie konstrukcji dachowej (drewnianej) z warstwami pokrycia, obróbkami i orynnowaniem, a także montaż stolarki zewnętrznej (okna i drzwi). Dodatkowo izolację fundamentów i częściowo ścian, przygotowanie otworów i przepustów pod instalacje sanitarne i elektryczne oraz uporządkowanie terenu w rejonie obiektu dopełniają tego etapu, zapewniając pełne zamknięcie bryły przed warunkami atmosferycznymi.
Planowane rozpoczęcie drugiego etapu rozbudowy budynku wydziałowego ma nastąpić początkiem 2027 roku i zakończyć się wraz z końcem 2028 roku. Całość inwestycji to wydatek około 45,5 mln złotych.
W nowoprojektowanej części budynku Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu przewidziano następujące sale i pomieszczenia dydaktyczne:
- Sale seminaryjne – liczne sale przeznaczone do zajęć teoretycznych, zlokalizowane na I i II piętrze (m.in. o powierzchni 47,31 m², 61,75 m², 60,00 m²).
- Sale wykładowe – dwie sale 65-osobowe na III piętrze (każda o powierzchni ok. 75,8 m²).
- Sala audytoryjna – przestronna, 234-osobowa sala audytoryjna na III piętrze (270,89 m²) z możliwością podziału na dwie mniejsze części ścianką przesuwną.
- Pracownia informatyczna – na parterze (39,11 m²).
- Pracownia mikroskopów – na parterze (36,50 m²).
- Pracownie symulacji medycznej – w ramach Centrum Symulacji Medycznej na I i II piętrze: sale umiejętności położniczych, sala porodowa, sala poporodowa z lożą pielęgniarską, sala intensywnej terapii noworodków i wcześniaków, sala pediatryczna, sala operacyjna, sala umiejętności chirurgicznych i technicznych, sala USG i pacjenta standaryzowanego, pracownia umiejętności klinicznych.
Dodatkowo zaprojektowano pomieszczenia towarzyszące, takie jak: pokoje debriefingu, sterownie, brudowniki, pomieszczenia przygotowania pacjenta i personelu oraz magazyny sprzętu dydaktycznego. Budynek zostanie w pełni przystosowany do prowadzenia nowoczesnych zajęć teoretycznych i praktycznych w zakresie nauk o zdrowiu, spełniając aktualne standardy funkcjonalne i techniczne.
Autorem dokumentacji projektowej (wraz z aranżacją wnętrz i wyposażeniem oraz wizualizacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi) przebudowy i rozbudowy oraz zagospodarowania terenu budynku dydaktycznego jest Pracownia architektoniczna BOŃCZA STUDIO Bożena de Bończa Tomaszewska z Sierczy pod Wieliczką.